Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Butler.

Ne preciziravši ko je donio odluku o strijeljanju, Butler je sugerisao da je to morao biti Mladić, za koga je rekao da je neposredno na terenu komandovao ofanzivom VRS-a na Srebrenicu.

“Naređenje da se pobiju zarobljenici izdato je između 11. jula 1995. u 22 sata, kada je završen drugi sastanak u hotelu ‘Fontana’ u Bratuncu, i trećeg sastanka, koji je počeo u 10 sati idućeg jutra”, kazao je Butler aludirajući na Mladićeve susrete sa predstavnicima srebreničkih Bošnjaka i komandantom Holandskog bataljona UNPROFOR-a Thomom Karremansom.

Te sastanke VRS je snimala, a snimak na kojem su zabilježene Mladićeve riječi da Bošnjaci mogu “opstati ili nestati”, više puta je puštan u sudnici i uveden među dokaze.

Prema Butleru, jedan od dokaza da je naređenje za ubijanje zarobljenih bilo izdato u noći između 11. i 12. jula predstavlja i tajno prisluškivani razgovor koji su sutradan uveče vodili komandant Drinskog korpusa VRS-a Radislav Krstić i zapovjednik specijalne policijske jedinice Ljubomir Borovčanin.

U to vrijeme, naznačio je ekspert Tužilaštva, Borovčanin je već znao da su policajci pod njegovom komandom u skladištu u selu Kravica kod Bratunca ubili stotine Bošnjaka. 

Optužnica tereti Mladića za genocid nad oko 7.000 bošnjačkih muškaraca iz Srebrenice počinjen u danima nakon što je VRS 11. jula 1995. zauzela tu enklavu koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN). Mladiću se sudi i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

 

Krstić je u Haagu pravosnažno osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja srebreničkog genocida, a Borovčanin na 17- godišnju zatvorsku kaznu za zločine počinjene na istom području.

Kao dokaz da je Mladić i prije sastanaka sa srebreničkim Bošnjacima u hotelu “Fontana” odlučio da cijelo stanovništvo mora napustiti Srebrenicu, Butler je citirao dokumente o mobilizaciji desetina autobusa i nabavci goriva za evakuaciju, kao i presretnute razgovore samog Mladića.

U jednom od tih razgovora, Mladić je 12. jula 1995. rekao: “Svi su kapitulirali i sve ćemo ih evakuisati – one koji to hoće i one koji neće.”

“Uprkos izjavama VRS-a, postojalo je naređenje da se svi uklone iz Srebrenice”, prokomentarisao je Butler, naglasivši da stanovništvo “nije imalo istinski izbor” osim da ode.

Prema Butleru, Mladićeva neposredna komanda u osvajanju Srebrenice dokazana je i mapom ofanzive “Krivaja 95”, koju je komandant VRS-a potpisom odobrio, a na kojoj je 12. jula 1995. napisao: “Ovo je bilo srpsko i sada je srpsko.”

Ispitivanje svjedoka Butlera, tužilac Peter McCloskey nastaviće u četvrtak, 5. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu