Četvrtak, 14 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Obaviješteni smo iz Izraela krajem juna o izručenju. Nadamo se da će sutra, uz pomoć Granične policije i Interpola, ova ekstradicija biti uspješna”, kazala je Bakić.

Cvetković je u januaru 2011. godine uhapšen u Izraelu poslije zahtjeva BiH za njegovo izručenje.

Cvetkovića, bivšeg pripadnika 10. diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS), Tužilaštvo BiH sumnjiči da je učestvovao u ubistvima na poljoprivrednom dobru Branjevo u julu 1995. godine.

Prema pisanju izraelskih medija, Cvetković je negirao da je sudjelovao u masakru, izjavivši da je bio vozač u vojsci u vrijeme pada Srebrenice.

Vrhovni sud Izraela odbio je posljednju žalbu Aleksandra Cvetkovića na odluku Okružnog suda u Jerusalemu da bude izručen u BiH na osnovu optužbi da je učestvovao u genocidu.

Cvetković se u Izrael preselio 2006. godine. Prema podacima izraelskih vlasti, on je u braku sa Izraelkom, s kojom ima djecu, što mu je omogućilo da dobije izraelsko državljanstvo.

Iz Tužilaštva BiH o detaljima izručenja nisu mogli govoriti.

Najčitanije
Saznajte više
Behadil Dizdarević. Foto: Privatna arhiva
Sud u Republici Srpskoj oslobodio bivšeg logoraša troškova postupka nakon izgubljene tužbe za naknadu štete
Okružni sud u Istočnom Sarajevu odbio je žalbu Pravobranilaštva Republike Srpske na rješenje kojim se Behadil Dizdarević, bivši logoraš, oslobađa plaćanja troškova parničnog i izvršnog postupka u iznosu od preko 1.600 maraka, potvrđeno je za Detektor.
Treći put odbijen zahtjev Gorana Jelisića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Gorana Jelisića za prijevremeno puštanje na slobodu iako je odslužio dvije trećine kazne.
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana