Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“U kratkom sažetku odluke jasno stoji da se odnosi samo na aplikante. Prema tome, nema govora o reviziji. Ni po ovoj odluci, Sudu BiH nije naloženo otvaranje postupka po službenoj dužnosti”, istakao je sagovornik iz Suda BiH.

Sud u Strasbourgu prihvatio je apelacije Abduladhima Maktoufa i Gorana Damjanovića, utvrdivši da je u njihovom slučaju pogrešno primijenjen Krivični zakon BiH (KZ BiH) iz 2003. godine.

Evropski sud je istakao da je Sud BiH prekršio prava Maktoufa i Damjanovića budući da su im mogle biti izrečene niže kazne da je u njihovim predmetima korišten Krivični zakon Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (KZ SFRJ) iz 1976. godine.

Sagovornik iz Suda BiH objasnio je da aplikanti, po zakonu, mogu tražiti ponavljanje postupka, ali da se ne može prejudicirati kako će Sud BiH postupiti. 

“Čak ni odluka Suda u Strasbourgu nije eksplicitno rekla da bi Sud BiH izrekao niže kazne i da je primijenio preuzeti Krivični zakon SFRJ, to jest da je izrečena kazna u skladu sa oba zakona, ali da postoji velika vjerovatnoća da bi kazne, u slučaju primjene preuzetog zakona bile niže”, kazao je naš sagovornik. 

Međutim, kako je dodao, ni aplikanti nisu sa sigurnošću mogli tvrditi da bi Sud primjenom tog zakona izrekao blaže kazne. 

“Jasno je da novija praksa Suda ide u pravcu kako je i ova odluka rekla, ali su druge presude donesene nakon podnošenja predmetnih aplikacija”, pojašnjeno je u Sudu.

Prema saopštenju Suda BiH, do sada je u osam predmeta primijenjen Krivični zakon bivše SFRJ.

“Odlukom Suda u Strasbourgu nisu ukinute pravosnažne presude u predmetima ‘Maktouf’ i ‘Damjanović’. Odluka, sama po sebi, nema uticaja na ostale donesene presude pred ovim Sudom”, navodi se u saopštenju Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović