Nedjelja, 24 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U izjavi datoj Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) 2007. godine, svjedokinja Ramić je ispričala da je Mlađenović bio u grupi vojnika sa kojom su išli civili. Dodala je kako joj je kazao da je “general”.

Ramić je rekla da joj je Mlađenović pokazao krvavi papir, kazavši da je to krv njegovog brata. Dodala je da je tokom razgovora pitao za neke ljude, te da ju je poslije natjerao da se vrati do obližnjeg sela Ramići.

Svjedokinja je navela da je u grupi vojnika prepoznala Savu Živkovića.

Tužilaštvo BiH smatra da je Mlađenović 3. maja 1992. rukovodio napadom na selo Hranča u kojem je ubijeno i zarobljeno više civila Bošnjaka, te da je naredio da im se kuće zapale.

Šest dana kasnije, prema Tužilaštvu, Mlađenović je rukovodio i napadom na selo Glogova, te izdao naredbu za ubistva više od 20 mještana Bošnjaka. Živkoviću je na teret stavljeno učešće u napadima i protjerivanju civila iz tih sela, te uništavanju njihove imovine.

Prema optužnici, Mlađenović je bio komandir Teritorijalne odbrane (TO) Bratunac, kojoj je pripadao i Živković.

Branioci optuženih su prigovorili na zakonitost izjave, rekavši da u zapisnik o saslušanju svjedokinje nisu unesena pitanja istražioca SIPA-e.

Suđenje će biti nastavljeno u utorak, 12. februara.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila odluku o raspisivanju referenduma zbog oduzimanja mandata Dodiku
Na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvojena je odluka o raspisivanju referenduma nakon presude bivšem predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, kojem je Centralna izborna komisija BiH oduzela mandat, kao i zauzet stav o odbacivanju presuda i neprihvatanju visokog predstavnika.
Naredne sedmice ročište za izjašnjenje o krivnji optuženog za zločine u Zvorniku
Na Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice zakazano je ročište za izjašnjenje o krivnji Dragana Spasojevića, optuženog za zločine počinjene na području Zvornika, koji do sada nije bio dostupan pravosudnim organima.
Sud BiH odbio odrediti mjere zabrane novinarki Nataši Miljanović Zubac