Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Pudić je kazao da je od 24. maja 1992. godine, po naređenju tadašnjeg načelnika policije Dragana Veselića, bio raspoređen u logor Luka u Brčkom.

“Pošto je znao da se u Luci dešavaju premlaćivanja logoraša, Veselić me je poslao da vidim šta se dešava te da ga o svemu izvještavam. U Luci sam bio do 15. juna i za to vrijeme sam vidio grozne stvari. Većinu zatvorenika sam lično poznavao. Ljudi su bili premlaćivani i zlostavljani, ali nisam vidio da je neko ubijen”, rekao je Pudić.

Pudić je naveo da je vidio kako se srpski vojnici “koji nisu smjeli ići na liniju” iživljavaju nad nemoćnim civilima te pljačkaju po gradu.

“U dva navrata sam vidio Gorana Jelisića zvanog Adolf kako lično premlaćuje zatvorenike: prvi put Amira Didića, a drugi put Andriju Tufekdžića. Oba puta sam o tome obavijestio načelnika i znam da je on slao interventni vod milicije u Luku da to spriječi. Zbog toga mi je i sam Jelisić prijetio”, ispričao je Pudić.

Pudiću je optužnicom u šest tačaka na teret stavljeno da je, kao policajac Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Brčkom, odnosno stražar u logoru Luka u Brčkom, mučio, nanosio velike patnje i učestvovao u fizičkom i psihičkom zlostavljanju zatočenika.

Goran Jelisić je pred Haškim tribunalom 2001. godine priznao krivicu za zločine počinjene u Brčkom i osuđen je na 40 godina zatvora.

Pudić je rekao da je najodgovorniji za zločine u logoru Luke bio Goran Jelisić.

“On je bio gospodar života i smrti u to vrijeme. Krišom sam probao pomoći nekim zatvorenicima koje sam poznavao ali sam na kraju zbog svega što sam doživio i Jelisićevih prijetnji, zatražio premještaj te sam nakon toga otišao na prvu borbenu liniju”, kazao je optuženi i dodao da je u ratu nastojao da pomogne kome god je mogao.

Na ovom suđenju, u korist Odbrane je svjedočio i Sadik Ibrišević, koji je rekao da je prije rata, kao policajac, radio sa Pudićem i da ga zna kao “dobrog i pouzdanog čovjeka”.

“Ja sam bio u Luci dva dana, ali za to vrijeme tamo nisam vidio Pudića niti sam tada, a ni poslije čuo od drugih da je Pudić nekome učinio nešto loše”, naveo je Ibrišević.
 
Na narednom ročištu, koje je zakazano za 25. septembar 2012. godine, Pudićeva Odbrana će uložiti materijalne dokaze te će se iznijeti završne riječi, nakon čega će biti određen termin izricanja presude.

M.A.
Povezane vijesti
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora