Četvrtak, 12 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Muharem Kulelija kazao je pred Sudom BiH da se optuženog sjeća prije rata kao “poštenog i finog komšije”, čija porodica nikada nije imala nacionalističke istupe.

“Svi smo bili iznenađeni kad smo čuli da je Božidar uhapšen. Za mnoge sam čuo da su svašta radili u ratu, ali za Kuvelju stvarno nikada nisam”, rekao je svjedok Kulelija, potvrdivši da je sa ocem optuženog radio godinama u istoj firmi, te da su to uvijek bili “fini i pošteni ljudi”.

Kulelija je ispričao i da je iz sela Miljeno (opština Čajniče), otišao u maju 1992. godine, te da je po povratku, 1999. godine, čuo da je Kuvelja tokom rata otišao na Kosovo, ali da ga je vojska tražila, mobilisala i vratila u BiH.

“Komšije iz sela su tako pričale. Ko i kada ga je vratio u BiH ja ne znam, ali znam da nikada nismo čuli da je počinio u ratu bilo šta loše”, objasnio je svjedok.

Kuvelju, bivšeg pripadnika Centra za obuku na Jahorini, Tužilaštvo BiH tereti da je učestvovao u strijeljanju oko 100 zarobljenih Bošnjaka u Kravici, koji su na prevaru pozvani da izađu iz skladišta radi pružanja ljekarske pomoći.

U optužnici se navodi da su pripadnici Centra za obuku Jahorina rafalnom paljbom pucali u zarobljene civile ispred skladišta, dok je optuženi Kuvelja iz automatske puške vršio “ovjeravanje” svakog muškarca za kojeg bi se uvjerio da je još živ.

Na današnjem ročištu iskaz je dao i zaštićeni svjedok A, koji je sa optuženim proveo djetinjstvo u “kući do kuće”.

“Kuvelja je bio prijatelj mog brata. Mi smo odrasli na istoj livadi i njegova i moja porodica su bile jako bliske. Nikada, ali nikada niko od njih nije imao bilo kakve nacionalističke istupe, a kamoli bilo šta drugo. To su bile komšije za primjer”, objasnio je svjedok A.

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedok A je potvrdio da je od školskog prijatelja čuo da je Kuvelja tokom rata dezertirao iz vojske, pa otišao na Kosovo.

“Mislim da je tamo imao neki posao, pa je otišao da radi. Uglavnom, nakon mog povratka u selo nakon rata, ja ga više nikada nisam vidio”, kazao je svjedok.

Nastavak suđenja, na kojem će Odbrana uložiti materijalne dokaze, zakazan je za 24. aprila 2012. godine.

                                                                                                                                    D.E.

Najčitanije
Saznajte više
Moneyval konferencija u Parlmentu BiH. Foto: Detektor
Borba protiv pranja novca i finansiranja terorizma nije tehničko pitanje
Vijeće evropskog tijela za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma Moneyval ranije je pozvalo Bosnu i Hercegovinu da poboljša svoje mjere u borbi protiv ovih krivičnih djela, a domaće vlasti još nisu provele potrebne reforme, čime rizikuju da ponovo budemo stavljeni na sivu listu, rečeno je na konferenciji za medije.
Zahtjev za rješavanje sukoba nadležnosti u predmetu Debevec i ostali
Općinski sud u Sarajevu uputio je Vrhovnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine zahtjev za rješavanje sukoba nadležnosti u predmetu suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debevca i ostalih optuženih za više krivičnih djela, potvrđeno je za Detektor.
VSTV bez izmjena o angažovanju vanjskih stručnjaka za provjeru imovine
VSTV danas o ulozi vanjskih EU stručnjaka