Srijeda, 2 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Svjedok je u Haagu svjedočio uz određene mjere zaštite i, iako je pred Sudom BiH svjedočio kao javni svjedok u drugom predmetu, ovo vijeće neće kršiti mjere koje je imao u Haagu. Potrebno je utvrditi koje je mjere imao u Haagu i nakon toga ćemo pozvati ovog svjedoka i svjedočit će sa istim mjerama zaštite koje mu je dodijelio Haški tribunal”, kazala je Minka Kreho, predsjedavajuća Vijeća Suda BiH.

Iako je Miloš Perić, Ilićev branilac, rekao da je svjedok koji je na ovom suđenju trebao dati iskaz u korist optuženog Ilića, dva puta svjedočio pred Sudom BiH bez mjera zaštite, predsjedavajuća Kreho je istaknula da Državni sud nema ingerencije “da skida” mjere zaštite Haškog tribunala.

“Vijeće koje je to radilo kršilo je pravila, ja neću da ulazim u rad drugih vijeća, ali nećemo kršiti mjere zaštite koje je svjedok dobio u Haagu”, kazala je Kreho.

Tužilaštvo BiH tereti Neškovića i Ilića da su 13. i 14. jula 1995. godine učestvovali u zarobljavanju muškaraca Bošnjaka, koji su u grupama odvođeni u Zemljoradničku zadrugu u Kravici (općina Bratunac), gdje su pogubljeni.

Prema optužnici, Nešković i Ilić bili su pripadnici Centra za obuku na Jahorini pri Specijalnoj brigadi policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

Neškoviću je na teret stavljeno da je naredio dvojici pripadnika ove jedinice da ubiju dva zarobljena muškarca bošnjačke nacionalnosti, što su oni i učinili.  

Ilić je optužen da je pucao iz automatskog oružja u gomilu tijela prethodno strijeljanih zarobljenika, te da je 17. jula 1995. godine u mjestu Jelah ubio jednog zarobljenika.

Na sljedećom suđenju planirano je saslušanje dva svjedoka.

Nastavak suđenja zakazan je 31. januara ove godine.

A.S.
Najčitanije
Saznajte više
Podignuta optužnica protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića godinu i po od hapšenja
Protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podignulo je optužnicu godinu i pol dana nakon njihovog hapšenja.
Lučić i ostali: Revizija pokazala nedostatke u trošenju reprezentacije i korištenju vozila
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o nedostacima i neuobičajenim situacijama koje su utvrdili prilikom revizija poslovanja u vezi sa troškovima reprezentacije i korištenja službenih vozila.
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću