Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Vesna Budimir, tužiteljica Tužilaštva BiH, pojasnila je kako je prijedlog za određivanja pritvora osnovan zbog opasnosti od bjekstva, mogućnosti uticaja na svjedoke i saučesnike u zločinu, te “stvarne prijetnje od narušavanja javnog mira”.

Odbrana se usprotivila prijedlogu Tužilaštva, navodeći da su razlozi za pritvor “krajnje neosnovani”.

Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), optužen je za zločine počinjene u Jablanici.

Prema potvrđenoj optužnici Tužilaštva BiH, Bojadžiću je na teret stavljeno učešće u zločinima nad civilima hrvatske nacionalnosti i zarobljenim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u ljeto 1993. godine u objektu Muzej “Bitka na Neretvi”.

Kako je navedeno u optužnici, Bojadžić je učestvovao u mučenju, nečovječnom postupanju, prisiljavanju na rad, nanošenju teških tjelesnih ozlijeda, seksualnom zlostavljanju i silovanju.

Tužiteljica Budimir je, pojašnjavajući razloge za traženje određivanja pritvora, naglasila da Bojadžić posjeduje i državljanstvo Srbije, te da mu braća žive u Novom Pazaru, što “povećava rizik od bjekstva”.

Također je istakla i da je optuženi tokom istrage u ovom predmetu “više puta upućivao prijetnje kako svjedocima, tako i saučesnicima ovog krivičnog djela”.

“Svjedok Tužilaštva pod pseudonimom B je dobio mjere zaštite jer nije želio da se njegovo ime javno spominje u ovom predmetu. Kao obrazloženje je naveo da zna da Bojadžićevu Odbranu finansira ‘međunarodna organizacija koja se bavi rasturanjem droge’, pa se boji za sigurnost svoje porodice”, navela je Budimir.   

Edina Rešidović, braniteljica optuženog Bojadžića, istakla je kako optuženi “nikada nije vršio uticaj na bilo koga, a da su navodi svjedoka B potpuno netačni.

“Smatram da je ovakav stav Tužilaštva, bez bilo kakve provjere o tome šta govori svjedok B, krajnje nekorektan i neprofesionalan, kako prema optuženom, tako i prema njegovoj Odbrani. To su brojne insinuacije i neistine koje je Tužilaštvo, prije nego što je to ovdje iznijelo, moralo da provjeri”, kazala je Rešidović.

Bojadžiću se trenutno sudi pred Sudom BiH zbog ubistva 18 civila i četiri pripadnika HVO-a u selu Trusina (opština Konjic) 16. aprila 1993. godine. Uhapšen je početkom novembra 2009., od kada se nalazi u pritvoru.

Pored Bojadžića, za zločin u selu Trusina sudi se i Mensuru Memiću, Dževadu Salčinu, Senadu Hakaloviću, Nedžadu Hodžiću i Zulfikaru Ališpagi.

Sud će odluku o određivanju pritvora donijeti naknadno.

D.E.

Najčitanije
Saznajte više
Slavko Perić od BiH traži blizu 23.000 maraka za naknadu materijalne štete
Slavko Perić, pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Zvornika, u djelimično ponovljenom postupku traži od Bosne i Hercegovine da mu isplati naknadu materijalne štete.
Bivšem blagajniku BHANSA-e pet godina zatvora za pronevjeru u službi
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Dejana Pudara, bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM