Srijeda, 26 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Remzija Smailagić, tužiteljica Državnog tužilaštva, rekla je da, iako se Mikulić redovno odazivao tokom istrage, postoji sumnja da bi mogao pobjeći u susjednu Hrvatsku, čije državljanstvo, uz bosanskohercegovačko, posjeduje.

“Svjestan je krivičnog djela za koje se tereti. Tokom istrage poricao je krivnju. (…) Poznato je da Hrvatska svoje građane ne izručuje BiH”, pojasnila je tužiteljica Smailagić.

Davor Martinović, branilac optuženog Mikulića, zatražio je da Sud BiH odbije ovaj prijedlog jer je “pravno neutemeljen”. “Mikulić u Hrvatskoj nema nikakvog srodnika, te bi za njega bijeg bio u sferi naučne fantastike”, rekao je Martinović.

Mikulića, nekadašnjeg pripadnika Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO), Državno tužilaštvo tereti da je u zatvoru u Dretelju kod Čapljine od početka jula do kraja augusta 1993. godine nečovječno postupao prema zatvorenim civilima, odnosno da im je namjerno “nanosio tejelesni i duševni bol”.

Mikulić je zatvorenike, kako je dalje navedeno u optužnici, prisiljavao na uvredljive i ponižavajuće postupke.

Sud će odluku o prijedlogu Tužilaštva BiH donijeti naknadno.

Mikulić će se naredni put pred sudijama Državnog suda pojaviti 20. septembra ove godine, kada će se izjasniti o krivici.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: Silazak maskiranih specijalaca pred polazak u Bukreš
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se dešavanja u policijskoj stanici u noći kada su odvedene porodice iz naselja Bukreš, navodeći koga je vidio od optuženih.
Majstorović i ostali: Strijelne povrede uzrok smrti
Na suđenju za zločine na području Vlasenice, vještak sudske medicine predstavio je zaključke o obradi posmrtnih ostataka 23 osobe, navodeći da su strijelne povrede kod većine bile uzrok smrti.
Ristić i ostali: Ispričao šta su optuženi radili u Orahovcu
Određene mjere zabrane osumnjičenom za zločine u Foči
Kevac: “Čuvajte se svojih komšija”