Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na današnji dan prije 19 godina, 13. maja 1992. godine, Mateja Jurić poginula je tokom borbi između jedinice JNA koja je bila smještena u vojnoj kasarni u Zenici i pripadnika jedinica TO-a iz kasarne u blizini Radakova (općina Zenica).

Mateja Jurić bila je prva civilna žrtva rata u Zenici.

“Radilo se o incidentu kada je otvorena vatra iz kasarne. Uzvraćeno je paljbom i u pucnjavi je pogođeno dijete u vrijeme dok je s majkom prolazila putem. Nakon toga uslijedila je potpuna blokada, a 19. maja 1992. i iseljenje kasarne na potpuno organizovan i miran  način”, tvrdi Mirsad Ibraković, tadašnji komandant snaga TO-a Zenica.

Pripadnici jedinica TO-a – koju su sačinjavale snage Patriotske lige i Hrvatskog vijeća obrane (HVO) – što su učestvovali u iseljavanju kasarne, kao i članovi Općinske komisije za obilježavanje značajnih datuma iz ratnog perioda, svake godine na ovaj dan obiđu mjesto pogibije i polože cvijeće u znak sjećanja na nevino stradalu Mateju Jurić.

Istraga u vezi sa stradanjem Mateje Jurić je 2006. godine iz Kantonalnog tužilaštva Zenica prebačena u nadležnost Tužilaštva BiH.

Dž.S.

——————————————————————————————

Ovaj tekst je urađen kao dio projekta koji podržavaju građani SAD-a putem USAID-a u BiH. Za sadržaj ovog teksta je u potpunosti odgovoran BIRN i on ne mora nužno odražavati stavove USAID-a i Vlade SAD-a.

Povezane vijesti
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora