Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sastanku su osim izvještača sa Suda BiH prisustvovali i predstavnici medija iz šest lokalnih zajednica koji izvještavaju o procesuiranju ratnih zločina pred nižim sudovima.Zaključak sastanka je bio da kantonalni i okružni sudovi, te tužilaštva trebaju unaprijediti suradnju s predstavnicima medija i tako svoj rad učiniti dostupnijim javnosti.

Predstavnici medija su također ukazali i na nekoliko problema s kojima su se do sada susretali u radu s pravosudnim institucijama u Mostaru, Istočnom Sarajevu i Doboju.Arnes Grubešić iz Doboja je kazao da je u Okružnom sudu u tom gradu pravilo da novinari moraju dobiti dozvolu za prisustvovanje suđenju, bilo da se radi o televizijskim ekipama ili novinarima koji ulaze bez opreme za snimanja. Ukoliko nemaju dozvolu, nije im dozvoljen ni ulazak na ročište i kad suđenje nije zatvoreno za javnost.U Kantonalnom sudu u Mostaru, te Okružnom sudu u Istočnom Sarajevu do informacija novinari dolaze, kako su istakli, na teži način.

Sanela Gaković iz Mostara je kazala da svake sedmice mora pozvati Sud kako bi saznala kada će početi neko od suđenja, dok je Selma Učanbarlić istakla da o suđenjima pred Okružnim sudom u Istočnom Sarajevu saznaje od sudije kojeg zove telefonom.

Pravosudne institucije u Unsko-sanskom kantonu, kako kaže Dženita Džubur iz Bihaća, izgradile su dobar odnos s predstavnicima medija. Džubur ističe da nema problema u suradnji s pravosuđem u ovom gradu nakon što ih je upoznala da je dopisnica BIRN-a BiH, u sklopu njegovog projekta Lokalno pravosuđe pod lupom.

Zbog situacija u pojedinim lokalnim zajednicama, predstavnici AIS-a će 24. marta održati prvi sastanak ove godine s medijima i predstavnicima pravosuđa, i to u Mostaru. Cilj sastanka je da se unaprijedi suradnja medija i pravosudnih institucija na tom području.

Tokom godine sastanci će biti održani i u Tuzli, Bihaću, te Sarajevu. Predstavnici AIS-a su također zaključili da bi u narednom periodu trebali održati sastanke i s predstavnicima Suda i Tužilaštva BiH, kako bi pokušali otkloniti aktuelne probleme, te dogovoriti suradnju koja bi bila primjer dobre prakse otvorenosti pravosudnih institucija.

Na sastanku AIS-a prisustvovali su: Arnes Grbešić (Radio ZOS), Dženana Sivac (RTV Zenica), Sanela Gaković (Radio Stari Most), Nebojša Kolak (Nezavisne novine), Dženita Džubur (RTV Bihać), Muamer Selimbegović (Fena), Aida Mia Alić (BIRN), Denis Džidić (BIRN), Dragana Erjavec (BIRN), Erna Mačkić (BIRN), Anisa Sućeska-Vekić (BIRN), Amer Jahić (BIRN), Albina Sorguč (BIRN) i Selma Učanbarlić (BIRN).

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Još nije kasno da se pronađu osobe nestale u ratu
    Bosna i Hercegovina, Srbija, Hrvatska, Crna Gora i Kosovo potpisaće novi plan kojim će se obavezati da će zajedno raditi u cilju pronalaženja i identifikovanja osoba koje se i danas vode kao nestale u ratovima 1990-ih godina, piše Kathryne Bomberger iz Međunarodne komisije za nestala lica.
    Predstavljene analize o terorizmu, korupciji i kriminalu
    BIRN BiH predstavio analizu procesuiranih predmeta iz oblasti terorizma, korupcije i organizovanog kriminala i novi web portal detektor.
    BIRN-ov film prikazan u Zenici
    Pravosudne institucije prihvataju smjernice VSTV-a
    Banjalučko tužilaštvo prihvatilo smjernice
    Poboljšana saradnja medija i institucija