Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Komandant mi je rekao: ‘Eto, Babiću, riješili smo pitanje s tvojim Srebreničanima.’ Nisam znao šta bi to moglo biti, ali sam poslije saznao šta je bilo”, rekao je Babić, aludirajući na to kako su zarobljeni muškarci iz Srebrenice pobijeni na Vojnoj ekonomiji Branjevo.

Tužilaštvo BiH tereti Franca Kosa, Stanka Kojića, Vlastimira Golijana i Zorana Goronju, koji su optuženi za učešće u ubistvima više od 800 Srebreničana u julu 1995. godine na Vojnoj ekonomiji Branjevo u Pilici (općina Zvornik).

U optužnici se navodi da je Kos bio komandir Prvog “bijeljinskog” voda, a Kojić, Golijan i Goronja pripadnici Desetog diverzantskog odreda Glavnog štaba VRS-a.

Babić, nekadašnji pripadnik Prvog bataljona Zvorničke brigade VRS-a, koji je s davanjem iskaza počeo 11. januara 2011. godine, na ovom ročištu je ponovio kako njegova jedinica nije učestvovala u ubistvu Srebreničana na Ekonomiji na Branjevu.

Također je rekao kako je – nakon razgovora sa oficirom VRS-a, za kojeg je kasnije saznao da se radi o Vujadinu Popoviću – shvatio da se zarobljenicima “ne piše dobro”.

“Od njega sam tražio da oslobodi dvojicu zarobljenika, a on je rekao da svi moraju biti odvedeni. Po njegovom ponašanju sam shvatio da im se ne piše dobro”, rekao je svjedok.

Vujadin Popović, bivši potpukovnik i pomoćnik komandanta za bezbjednost u štabu Drinskog korpusa VRS-a, pred Tribunalom u Haagu je u junu prošle godine nepravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici.

Nastavak suđenja zakazan je za 1. februar ove godine.

                                                                                                       A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.