Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće odobrilo je Odbranama četvorice optuženih određeno vrijeme za “pregledanje materijala”, te će u narednom periodu biti zakazano ročište na kojem će početi izvođenje njihovih dokaza.

U nastavku iznošenja materijalnih dokaza, Državno tužilaštvo je priložilo više od 50 vojnih dokumenata, većinom službenih zabilješki Vojne policije, borbene i dnevne izvještaje Trećeg korpusa Armije BiH (ABiH), kao i dokaze o pripadnosti optuženih ovoj armiji.

Tužilaštvo tereti Gasala, Kukavicu, Handžića i Dautovića da su 1993. i 1994. godine učestvovali u zločinima počinjenim nad Hrvatima zatvorenim u logorima na području Bugojna.

Kako se navodi u optužnici, Gasal i Kukavica su bili odgovorni za zatvorenike u logoru “Iskra”, dok se Handžić, bivši pomoćnik komandanta za bezbjednost 307. brigade ABiH, i Dautović, bivši član objedinjene komande ABiH za Bugojno, terete za učešće u planiranju i zarobljavanju civila u tom gradu.

Kada je Tužilaštvo željelo u spis uvrstiti spisak zarobljenih civila iz Bugojna, Handžićev branilac Fahrija Karkin uložio je prigovor na autentičnost ovog dokumenta.

“Molim vas da se dokumenti koji su bez potpisa i nemaju potrebnu ovjeru ne stavljaju u sudski spis kao materijalni dokazi. To se nigdje ne radi i nijedan sud to ne bi prihvatio”, upozorio je Karkin.

Uvažavajući ovu primjedbu, Sudsko vijeće dokumente bez potpisa nije uvrstilo u materijalne dokaze, dok je tužiteljka Slavica Terzić najavila da će do sljedećeg ročišta pokušati pribaviti autentične dokumente.

Tužilaštvo BiH je tokom dokaznog postupka uvelo više od 450 materijalnih dokaza.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao