Srijeda, 8 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nakon mjesec dana pauze, nastavljeno je saslušanje Radoslava Stuparevića, svjedoka Odbrane Zorana Tomića, koje je prekinuto jer je Odbrana zahtijevala da im Tužilaštvo dostavi pisanu izjavu na koju su se pozivali tokom unakrsnog ispitivanja ovog svjedoka.

Svjedoka Stuparevića, koji je bio zamjenik komandira Prve čete posebne jedinice policije Zvornik, unakrsno je ispitao branilac prvooptuženog Radomira Vukovića.

Stuparević je na početku svjedočenja kazao da je u julu 1995. godine s pripadnicima Drugog odreda Specijalne policije raspoređen na putu u blizini mjesta Sandići.

Tužilaštvo BiH tereti Vukovića i Tomića, bivše pripadnike Drugog odreda Specijalne policije iz Šekovića, za genocid počinjen u julu 1995. godine u Srebrenici. Prema navodima optužnice, dvojica bivših policajaca su 13. jula 1995. godine učestvovala u zarobljavanju i strijeljanju više od 1.000 muškaraca u Zemljoradničkoj zadruzi Kravica, općina Bratunac.

Na ovom ročištu Stuparević je ponovio kako je 12. jula 1995. godine bio na području “kod Žutog mosta”, te da su se neki Bošnjaci predavali, dok je njegova jedinica imala saznanja da se jedna grupa muškaraca “odvojila i krenula kroz šumu”.

“Neki muškarci koji su se predavali imali su rane od mina, najčešće. To sam čuo i od policajaca koji su bili tu. Moglo se vidjeti da su rane starije, nekoliko dana stare”, kazao je Stuparević.

Na ovom ročištu bilo je planirano i saslušanje Milana Jovanovića, svjedoka Odbrane prvooptuženog, koji se nije pojavio u sudnici, a Sudsko vijeće je saopćilo da “nema obavijesti da mu je uručen poziv”.

Nastavak suđenja zakazan je za 12. august 2009. godine, kada je planirano saslušanje dvaju svjedoka Vukovićeve Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Na podu u mrtvačnici vidio tijela sestre i zeta
Na suđenju za zločine počinjene na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su u mrtvačnicu bila dovezena tijela ubijenih u Jošanici i da je među njima prepoznao sestru i zeta.
Zorić: Suđenje odgođeno zbog zahtjeva za izuzeće sudije
Suđenje Dušku Zoriću, optuženom za zločine u prijedorskom selu Zecovi počinjene u ljeto 1992. godine, odgođeno je zbog zahtjeva Odbrane za izuzeće predsjedavajućeg Vijeća.
Mlaćo i Cikotić: Neovlaštene odluke Ratnog predsjedništva
Efendić: Optuženi se izjasnio da nije kriv