Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Seminar u Oslu organizuje “Forum za međunarodno krivično i humanitarno pravo”. Između ostalog, značajan dio seminara posvećen je bosanskohercegovačkom pravosuđu i procesuiranju ratnih zločina.

Pored ostalih, govornici iz BiH bili su Mirsad Tokača, predsjednik Istraživačko-dokumentacionog centra, Milorad Barašin, glavni tužilac Tužilaštva BiH, Refik Hodžić, predstavnik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY/MKSJ) u Sarajevu…

Odluka Vijeća sigurnosti UN-a donesena u maju 1993. godine da se osnuje ICTY/MKSJ pokazala je međunarodnu političku volju da se kroz pravosuđe odgovori na ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid, smatraju organizatori.

Mehanizmi za procesuiranje kreirani su u nizu zemalja ili za zemlje kao što su Ruanda, Istočni Timor, Siera Leone, Kambodža, Irak, Indonezija, Kolumbija, Uganda, Kongo…

Neki sudovi su uspostavljeni u zemljama gdje su zločini počinjeni, neki pak izvan njihovih granica, ili se suđenja odvijaju pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC).

Kroz procese se uvidjelo da će biti neophodno procesuirati veliki broj slučajeva u svim ovim zemljama, među kojima je i Bosna i Hercegovina, te da postoji potreba da se kreira sistem odabira prioriteta. U BiH još uvijek nije poznat tačan broj osoba koje će biti procesuirane.

Međunarodni stručnjaci su tokom seminara pokušali doći do odgovora na pitanja o tome kako na najbolji način napraviti pregled slučajeva, kako odrediti prioritete za istragu i procesuiranje, šta raditi sa velikim brojem predmeta…

Pored govornika iz BiH, Norveške, Runade i Argentine, skupu je prisustvovao i američki ambasador za ratne zločine Clint Williamson.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Predstavljene analize o terorizmu, korupciji i kriminalu
    BIRN BiH predstavio analizu procesuiranih predmeta iz oblasti terorizma, korupcije i organizovanog kriminala i novi web portal detektor.
    Pozitivne reakcije na “Nečujni krik” u Trebinju
    Utorak, 16.12.2014 (19:00-21:00) - O zločinima treba govoriti da bi se došlo do istine i procesuiranja, zaključeno je na diskusiji nakon prikazivanja filma “Nečujni krik” Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH) u Trebinju.
    “Nečujni krik” prikazan u Banjoj Luci
    Premijerno prikazan film “Nečujni krik”
    BIRN-ov film prikazan povodom Međunarodnog dana mira
    BIRN BiH na prvom WARM festivalu