Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv Milisava Gavrića za zločin protiv čovječnosti “u vezi sa genocidom” na području Srebrenice. Justice Report saznaje od Tužilaštva BiH da se optuženi nalazi u Srbiji i nedostupan je domaćim organima gonjenja. predstavnika

“Tužilaštvo se do sada nije izjasnilo o potjernici, i ukoliko bude, o tome će krajnju odluku donijeti Sud BiH. Za sada je podnesen samo prijedlog za određivanje pritvora”, rekla je Selma Hećimović, glasnogovornica Tužilaštva BiH.

Tužilaštvo tereti Gavrića da je kao zamjenik komandira Policijske stanice Srebrenica “počinio, poticao, pomagao i podržavao” činjenje zločina na području ove općine, u julu 1995. godine.

Između ostalog, tereti se za prisilni transport hiljada civila Bošnjaka iz Srebrenice, te odvajanje muškaraca, kojima se od tada gubi svaki trag, odnosno za učestvovanje u prisilnom nestanku velikog broja Srebreničana.

Gavriću je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) 11. jula 2007. godine oduzelo lične dokumente i putne isprave, slijedeći odluku Visokog predstavnika za BiH kojom se optuženom zabranjuje izlaz iz BiH.

Državno tužilaštvo tvrdi da je, uprkos tim rješenjima, Gavrić boravio u Srbiji, čije državljanstvo posjeduje, i gdje ima stalno mjesto boravka. Iako Tužilaštvo već ima informaciju da je optuženi u bjekstvu u Srbiji, uz optužnicu su Sudu dostavili i prijedlog za određivanje pritvora zbog “opasnosti od bjekstva”.

“Izjava koju je Gavrić dao pred pravosudnim organima u Republici Srbiji, suočen sa optužbama koje mu se stavljaju na teret, potvrđuje da on zasigurno neće nikada doći na teritoriju BiH”, navodi se u prijedlogu Tužilaštva.

Tužilaštvo također raspolaže informacijom da je optuženi rasprodao svu imovinu koju je imao u Srebrenici, te je i to “dovoljan razlog da se liši slobode, jer ga faktički više ništa ne veže za Srebrenicu ni za BiH”.

U optužnici koja tereti Gavrića navodi se da je optuženi zločine počinio zajedno sa drugim neidentifikovanim vojnicima i policajcima, a kao njegovi saučesnici navode se i Miroslav Deronjić i Momir Nikolić.

Nikolića je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), nakon sporazuma o priznanju krivice, osudio na 20 godina zatvora za zločine u Srebrenici, dok je Deronjić, bivši predsjednik bratunačkog Kriznog štaba, osuđen je na 10 godina zatvora zbog zločina počinjenih u selu Glogova.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu