Utorak, 7 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako se nijedan od tri svjedoka Tužilaštva nije pojavio na unaprijed zakazanom ročištu, Sudsko vijeće je odgodilo nastavak suđenja za 16. april.

Tužiteljica Slavica Terzić je pojasnila da se dva svjedoka “opravdano” nisu mogla odazvati pozivu, dok je treći, Mario Glišić, pismom izvijestio Sud BiH kako ne želi svjedočiti.

Državno tužilaštvo tereti Nisveta Gasala i Musajba Kukavicu da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Prema navodima optužnice, njih dvojica su od septembra 1993. do marta 1994. godine bili odgovorni za funkcioniranje logora “Stadion” u Bugojnu, gdje je više od 300 muškaraca hrvatske nacionalnosti bilo zatočeno u neuslovnim prostorijama i odakle su odvođeni na prve linije kao živi štit.

Sud BiH je 23. januara ove godine odobrio spajanje optužnice protiv Gasala i Kukavice sa optužnicom protiv Enesa Handžića i Senada Dautovića, koji su optuženi da su učestvovali u “planiranju, pomaganju i pripremanju”, a potom “zarobljavanju i protupravnom odvođenju” Hrvata civila u logore u Bugojnu.

Enes Handžić je, prema navodima optužnice, bio pomoćnik komandanta za bezbjednost 307. brigade Armije BiH, a Senad Dautović komandant objedinjene komande Armije BiH za Bugojno.

I Handžić i Dautović se terete po komandnoj odgovornosti jer nisu poduzeli nikakve mjere da spriječe činjenje navedenih krivičnih djela i kazne počinitelje.

Tužilaštvo je zatražilo i da Sud donese odluku kojom se produžava pritvor za Handžića i Dautovića, dok su Odbrane uložile prigovor “sporoj dinamici suđenja”.

Najčitanije
Saznajte više
Zorić: Suđenje odgođeno zbog zahtjeva za izuzeće sudije
Suđenje Dušku Zoriću, optuženom za zločine u prijedorskom selu Zecovi počinjene u ljeto 1992. godine, odgođeno je zbog zahtjeva Odbrane za izuzeće predsjedavajućeg Vijeća.
sudnica
Jevtić Milan i ostali: Suđenje odgođeno zbog nedolaska optuženog
Suđenje za zločine nad Srebreničanima u julu 1995. godine odgođeno je zbog nedolaska optuženog Rajka Čalmića.
Mlaćo i Cikotić: Neovlaštene odluke Ratnog predsjedništva
Efendić: Optuženi se izjasnio da nije kriv
Đurđić i ostali: Počinje saslušanje svjedoka Odbrane