Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok Tužilaštva, koji je iskaz dao pod šifrom K010, putem videolinka i uz zaštitu slike, tvrdi da je optuženi Dušan Fuštar bio nadređen stražarima u logoru Keraterm, gdje su zatočenici svakodnevno brutalno zlostavljani.

“Fuštareva smjena je za mene bila najgora u logoru Keraterm zbog onog što sam ja propatio, ali i drugi logoraši. Kad bismo vidjeli da dolazi njegova smjena, govorili smo: ‘Eto Fuštareve smjene, ko će noć izdržati…’”, rekao je K010, koji je u logor Keraterm doveden 11. juna 1992. godine.

Dušana Fuštara, zajedno sa Željkom Mejakićem, Momčilom Grubanom i Duškom Kneževićem, Državno tužilaštvo tereti za učešće u ubistvima, premlaćivanjima, silovanjima i mučenju zatočenih Bošnjaka i Hrvata tokom 1992. godine u logorima Omarska i Keraterm.

“Dan ili dva po dolasku u logor vidio sam Fuštara, za kojeg sam kasnije saznao od drugih logoraša da se zove Duško. Bio je krupan, oko 180 cm visok, proćelav i imao je brkove. U logor je obično dolazio u maskirnoj uniformi, a mislim da je prije rata radio kao mehaničar u Prijedoru”, rekao je K010 i dodao da je od stražara saznao da je “vođa smjene”.

U optužnici stoji da je Dušan Fuštar od 24. maja do 30. augusta 1992. godine bio jedan od komandira smjene straže u logoru Keraterm, te je “bio nadređen i imao stvarnu kontrolu nad radom i ponašanjem stražara”.

Svjedok K010 je tokom direktnog ispitivanja istakao da je u logoru Keraterm premlaćen dva puta tokom “Fuštareve smjene”.

“Prvi put je po mene u halu 2, gdje sam bio zatočen, došao stražar Kondić i odveo me u prostoriju 5, gdje je bio mrak. Tu me je nekoliko stražara tuklo po leđima i bubrezima. Isti stražar me je, zajedno sa Žigićem, drugi put premlatio ispred hale 2 jer sam ljudima koji su bili zaključani, gladni i žedni u hali 3, kroz prozor dao malo kruha. Fuštar je bio tada u neposrednoj blizini”, prisjetio se K010.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je u februaru 2005. godine osudio Zorana Žigića zvanog Žiga na 25 godina zatvora zbog zločina počinjenih u logorima Omarska i Keraterm, dok se ime Dragana Kondića spominje u optužnici MKSJ-a protiv Duška Sikirice i drugih, zbog zločina počinjenih u logoru Keraterm.

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedok K010 je na pitanja Fuštarevog advokata Jovana Ostojića većinom odgovarao “ne sjećam se” ili “ne znam”. Ovaj odgovor je dao na pitanja o imenima stražara koji su bili u smjeni Dušana Fuštara. Advokat Ostojić je svjedoku ukazao na njegove izjave iz 1994. i 2001. godine, kada je naveo imena stražara.

“Ne sjećam se tačno šta sam rekao u starim izjavama, ali tačno je ono što sam danas govorio. Došao sam da kažem istinu i moram priznati da su sjećanja teška. Možda je greška u tim izjavama, ali sam tada bio pod velikim stresom”, obrazložio je K010.

Svjedok K010 tvrdi da je iz logora Keraterm 5. augusta 1992. godine prebačen u Trnopolje, odakle je oslobođen 11. augusta iste godine.

Nastavak suđenja je zakazan za 14. novembar 2007. godine, kada je predviđeno izvođenje materijalnih dokaza Državnog tužilaštva.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu