Petak, 27 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Goran Sarić, još jedan zajednički svjedok Odbranâ jedanaestorice optuženih za genocid u selu Kravica, govorio je o ulozi brigade Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske – kojom je komandovao od 1994. godine – u dešavanjima u julu 1995. godine.

Pred Sudom BiH Sarić je ispričao da je Specijalna policija bila samo “podrška” drugim jedinicama pri obavljanju težih zadataka, te da je bila pod kontrolom “vojne jedinice na terenu”.

“Policija nikada nije planirala borbena dejstva, jer to nije u opisu posla. Tek kad dođemo na teren, dobijemo određene zadatke”, rekao je Sarić.

Svjedok tvrdi da je 10. jula 1995. godine dobio naredbu da u Srebrenicu pošalje jedinicu radi “zaštite putne komunikacije”. Prema njegovom iskazu, to je bio Drugi odred Specijalne policije iz Šekovića kojim je komandovao Rado Čuturić.

“Sredinom juna Rado je zamijenio Miloša Stupara. To nije bila klasična smjena, nego dogovor da se Mišo odmori i pređe na drugo mjesto”, objasnio je Sarić.

Kada je tužilac tokom unakrsnog ispitivanja pokazao depešu u kojoj se, sredinom jula 1995. godine, kao komandant Drugog odreda potpisivao Miloš Stupar, svjedok je rekao da su potpisivali Stupara, ali je dužnost obavljao Čuturić.

“I dalje tvrdim da je komandant bio Rado Čuturić, ali formalno papiri još nisu bili gotovi”, rekao je svjedok.

Prema navodima optužnice, Milenko Trifunović, Petar Mitrović, Brano Džinić, Aleksandar Radovanović, Slobodan Jakovljević, Miladin Stevanović, Velibor Maksimović, Dragiša Živanović i Branislav Medan su bili pripadnici Drugog odreda Specijalne policije Šekovići, kojim je komandovao Miloš Stupar, a Milovan Matić je bio pripadnik Vojske Republike Srpske. Svi su optuženi za strijeljanje oko 1.000 Bošnjaka na farmi u selu Kravica, 13. jula 1995. godine.

Odbrana je planirala ispitati još jednog svjedoka, bez prisustva javnosti, međutim, nakon kraće rasprave na zatvorenoj sjednici, odlučili su “privremeno odustati od ovog svjedoka”, uz mogućnost ponovnog pozivanja.

Suđenje se nastavlja 13. septembra 2007. godine, kada će iskaz dati tri svjedoka Odbrana.

Najčitanije
Saznajte više
Tužiteljica tvrdi da je prijavljena nakon pokretanja istrage protiv gradonačelnika Bijeljine
Svjedočeći u svoju korist u disciplinskom postupku koji se vodi protiv nje, tužiteljica bijeljinskog Okružnog javnog tužilaštva Sabina Husejnagić izjavila je da je prijava protiv nje podnesena nakon što je pokrenula istragu protiv gradonačelnika Bijeljine.
Još jedna presuda zbog ruskih kampova kod Banje Luke: Šest i pol godina uslovne kazne i protjerivanje iz Moldavije
Ion Chirita i Nikita Sirenko osuđeni su pred Opštinskim sudom u Kišinjevu na ukupno šest i po godina uslovne kazne zatvora zbog učešća u ruskim kampovima u BiH. Riječ je o prvostepenoj presudi na koju postoji pravo žalbe.
Skoro 300 nedostupnih za ratne zločine
Mržnja s tribina u Širokom Brijegu posljedica nereagovanja institucija