Srijeda, 19 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Kako stoji u presudi, Apelaciono vijeće je kao neosnovanu odbilo žalbu Tužilaštva BiH, te je potvrdilo prvostepenu presudu izrečenu u februaru ove godine.

Prvostepenom presudom Suda BiH, bivši komandant Specijalne brigade policije Sarić je u oslobođen optužbe da je izdao upute, ali i vršio kontrolu nad zamjenikom Ljubomirom Borovčaninom – koji je u Haškom tribunalu osuđen na 17 godina zatvora za zločine u Srebrenici – te da je pomagao članovima udruženog zločinačkog poduhvata u izvršenju genocida, a što je za posljedicu imalo više od 7.000 ubijenih i oko 40.000 raseljenih osoba.

Pored djela počinjenih u općinama Bratunac i Srebrenica, Sarić je oslobođen optužbe da je počinio ratni zločin na području Zvornika.

„Apelaciono vijeće, kao i u prvostepenoj presudi, nalazi pravilno utvrđenim da je izvršen navedeni napad na Srebrenicu, i da su u tom napadu, između ostalih, učestvovale i jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), čiji pripadnik je bio i optuženi. Međutim, ono što je bilo sporno i što je valjalo razriješiti u ovom predmetu jeste da li je optuženi lično, kroz obezbjeđenje pripadnika Specijalne brigade policije i nadzor nad njima uzeo učešće u tom napadu, a što nije van razumne sumnje dokazano. S tim u vezi, žalbu tužilaštva valjalo je odbiti kao neosnovanu“, stoji u drugostepenoj presudi.

Ova presuda je konačna i na nju ne postoji mogućnost žalbe.

Sarić je prethodno pravosnažno oslobođen krivice za ratne zločine počinjene na području Sarajeva.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.