Povodom Međunarodnog dana migranata, u sarajevskoj Vijećnici održana je modna revija “Priča o nama” te predstavljen novi modni brend “No Nation Fashion”, nastao u prihvatnim centrima za migrante u Bosni i Hercegovini.
Moguće posljedice oslobađajuće presude Fatmiru Alispahiću za izazivanje mržnje, razdora i netrpeljivosti zabrinjavaju sagovornike Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Na Svjetski dan izbjeglica, 20. juna, u Tuzli je na glavnom gradskom stadionu Tušanj organizirana kriket utakmica za ljude u pokretu. Predstavljena je i izložba likovnih radova te kulinarska umijeća ljudi koji traže novi početak u zemljama u kojima vladaju mir i sigurnost.
“Djetinjstvo u pokretu”, izložba Muzeja ratnog djetinjstva u Sarajevu u povodu Svjetskog dana izbjeglica, govori o djeci i maloljetnim osobama koji su, zbog straha od nasilja, progona ili oružanog sukoba, bili prisiljeni napustiti svoje domove.
Od beogradskih lokala pod navodnom kontrolom turskog državljanina, preko trošnog hostela u Somboru do graničnog prelaza na Kelebiji, BIRN otkriva kako se odvija unosna operacija krijumčarenja izbjeglica preko Balkana - uz zaštitu pripadnika službi državne bezbjednosti.
LGBT osobe u pokretu koje se nalaze u Bosni i Hercegovini suočavaju se s nasiljem, diskriminacijom i rasizmom zbog svog migrantskog statusa, ali su izložene i dodatnoj diskriminaciji zbog njihove seksualne orijentacije.
Prema Informaciji o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini za 2020. godinu, koju je Vijeće ministara dostavilo Parlamentarnoj skupštini, u prošloj godini vidljiv je porast nezakonitih pokušaja ili prelaska državne granice za više od 30 posto, dok je broj osoba u pokretu prijavljen Službi za poslovanje sa strancima manji za 45 posto u odnosu na 2019. godinu.
Zastupnici Predstavničkog doma Državnog parlamenta na narednoj sjednici će razmatrati informaciju o stanju sigurnosti 2018. i 2019. godine. Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) analizirala je najzanimljivije dijelove iz izvještaja koje se odnose na ravnogorska i ostala desničarska udruženja, terorizam i strana ratišta, te korupciju.
U Bosni i Hercegovini postoji ozbiljna zabrinutost zbog etničkih podjela, diskriminacije i prava manjina i tražitelja azila, a mediji su i dalje izloženi pritiscima, navodi se u godišnjem izvještaju Human Rights Watcha (HRW) o stanju ljudskih prava u svijetu. Izvještaj je pozdravio usvajanje dugo odlagane Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina.