Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu je od udaraca prilikom zarobljavanja u koloni Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine ostao ožiljak na licu i rasklimani zubi.
Prvi svjedok na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima ispričao je da je napadnuta kolona Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu i da je kasnije pretučen u objektu u koji su odvedeni.
Čitanjem optužnice i uvodnim riječima počelo je suđenje Ejupu Ganiću i još devetorici optuženih za napad na kolonu, ubistva, ranjavanje i zlostavljanje pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) i civila 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Suđenje Ejupu Ganiću i još devetorici optuženih, koje Tužilaštvo Bosne i Hercegovine tereti za ratni zločin počinjen 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, počinje 21. septembra, dogovoreno je na statusnoj konferenciji održanoj u Državnom sudu.
U predmetu protiv Ejupa Ganića i još devetorice nekadašnjih vojnih i policijskih funkcionera, koje optužnica tereti za zločin počinjen u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, iduće sedmice, odnosno 17. augusta, zakazana je statusna konferencija pred početak suđenja, potvrđeno je iz Suda Bosne i Hercegovine.
Ejup Ganić i još devet osoba su se pred Sudom Bosne i Hercegovine izjasnili da nisu krivi za ratni zločin 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
U utorak, 12. jula, Ejup Ganić i još devet osoba će se pred Sudom Bosne i Hercegovine izjasniti o krivnji za ratni zločin počinjen 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, saopćeno je iz ove institucije.
Pravni zastupnici Ejupa Ganića, bivšeg člana Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, podnijeli su Tužilaštvu Kantona Sarajevo krivične prijave protiv dva bivša i trenutnog vršioca dužnosti glavnog tužioca Državnog tužilaštva, koje sumnjiče da su počinili krivična djela tokom istrage u predmetu “Dobrovoljačka”.
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je u cijelosti optužnicu protiv deset osoba zbog ratnog zločina počinjenog 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, potvrđeno je iz Državnog tužilaštva.
Ministarstvo pravde Srbije ne može potvrditi da li će zatražiti izručenje Nasera Orića, koji je u Švicarskoj uhapšen po Interpolovoj potjernici koja je raspisana na zahtjev Srbije.