Ministarstvo pravde Srbije ne može potvrditi da li će zatražiti izručenje Nasera Orića, koji je u Švicarskoj uhapšen po Interpolovoj potjernici koja je raspisana na zahtjev Srbije.
I ove godine u Parlamentarnu skupštinu BiH upućen je Prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, ali najvjerovatnije ga zastupnici iz Republike Srpske (RS) neće podržati.
Za godinu dana provođenja Protokola o saradnji tužilaštava za ratne zločine Srbije i BiH, još uvijek niko nije priveden pravdi niti kažnjen za ratni zločin.
Predstavnici Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa” zatražit će obrazloženje od glavnog tužioca Tužilaštva BiH zbog čega je povučen prijedlog da se u Srbiji procesuiraju tri osobe optužene za zločine počinjene u Srebrenici.
Posljednji proces pred Haškim tribunalom za zločine u BiH počeće u srijedu, 16. maja, kada će Tužilaštvo iznijeti uvodnu riječ na početku suđenja Ratku Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS) optuženom za genocid i druge zločine u BiH.
Haso Hasanović iz Srebrenice je u julu 1995. godine vidio Ratka Mladića, tadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske, i kaže da se taj susret ne zaboravlja.
U regularnoj proceduri, u Haagu uništeno oko 1.000 ličnih predmeta koji su pripadali ubijenim Srebreničanima, a koji nisu uvršteni u dokazne materijale.