Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dugo najavljivani protokol između BiH i Srbije potpisan je u februaru prošle godine, a za rezultat ima razmjenu dokaza. Dva predmeta koja se tiču genocida i zločina u Srebrenici a u vezi s kojima su razmjenjivani dokazi, još uvijek nisu prebačena Tužilaštvu za ratne zločine Srbije.

Tužilaštvo BiH je početkom februara povuklo prijedlog za ustupanje tih dvaju predmeta u skladu s Ugovorom o pravnoj pomoći jer nisu dostavili potrebne izjave oštećenih.

Suprotno ovome, Kantonalno tužilaštvo u Bihaću je, bez oslanjanja na Protokol, ustupilo pravosuđu Srbije tri predmeta ratnog zločina, u kojima su već donesene prvostepene presude.

Predmeti su ustupljeni na osnovu Ugovora o pravnoj pomoći koji su BiH i Srbija potpisale prije devet godina, ali Tužilaštvo BiH nije zatražilo da se ustupi ni jedan predmet ratnog zločina.

Kao jedan od najvećih problema u procesuiranju ratnih zločina bilo je postojanje dvojnih državljanstava, odnosno nemogućnost izručivanja vlastitih državljana kako iz Srbije, tako i iz BiH.

Iz tog razloga je i dogovoren Protokol o saradnji između tužilaštva za ratne zločine Srbije i BiH, za koji su saglasnost dala i udruženja žrtava.

Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, rekla je da je očekivala da će nakon potpisivanja protokola biti pokrenuti postupci. Nakon godinu dana, kazala je da se uzalud radovala.

Subašić je istakla da će zatražiti sastanak s glavnim tužiocem Tužilaštva BiH kako bi joj pojasnio razloge povlačenja optužnica za genocid i ratne zločine počinjene u Srebrenici. Predmeti koji su trebali biti prebačeni jesu oni protiv Nedeljka Milidragovića, Alekse Golijanina i Milisava Gavrića.

Milidragović i Golijanin su optuženi za genocid u Srebrenici pred pravosuđem u BiH. Međutim, Vladimir Vukčević, glavni tužilac Tužilaštva za ratne zločine Srbije, rekao je da ustupanje predmeta ne znači i istu pravnu kvalifikaciju, što znači da ako je u BiH nešto okvalifikovano kao genocid, ne mora biti i u Srbiji.

Ono što su u Tužilaštvu BiH naveli kao prednost Protokola jeste to da i ako prebace predmet u Srbiju, on se ne zatvara u BiH, i obrnuto.

“Realizirana je jako dobra saradnja u više predmeta”, kazao je Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH, istaknuvši da ne može reći o kojem se broju predmeta radi, koliko je osoba obuhvaćeno, jer su to “povjerljivi” podaci.

Za razliku od Tužilaštva BiH, Kantonalno tužilaštvo u Bihaću bez potpisanog Protokola, a na osnovu međunarodne pravne pomoći, ima “izuzetno dobru saradnju sa Tužilaštvom u Srbiji”.

Tužilac Kantonalnog tužilaštva u Bihaću Jasmin Mesić rekao je da “nema problema koji se ne mogu riješiti putem telefona, odnosno međunarodne pravne pomoći”.

Početkom februara ove godine, Viši sud u Beogradu nepravosnažno je osudio Đuru Tadića na deset godina zatvora zbog saučesništva u ubistvu 18 civila bošnjačke nacionalnosti u blizini Bihaća. Predmet “Tadić” je prebačen u Srbiju iz Bihaća a sukladno međunarodnoj pravnoj pomoći.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima