Bivši policijski oficir u Prijedoru Dušan Janković izjavio je na suđenju Radovanu Karadžiću da zarobljeni Bošnjaci u “prihvatnim centrima Omarska i Keraterm” 1992. godine nisu bili podvrgnuti zločinima.
Unakrsno ispitujući svjedoka Odbrane Gojka Kličkovića na suđenju Radovanu Karadžiću, Haško tužilaštvo je tvrdilo da je Kličković 1992. godine naredio “pomjeranje” Bošnjaka iz opštine Bosanska Krupa.
Zaštićeni svjedok Odbrane KW-426 kazao je na suđenju Radovanu Karadžiću da su zločine u logorima za Bošnjake i Hrvate u Prijedoru 1992. počinile “paravojne formacije koje policija nije bila u stanju spriječiti ni suprotstaviti im se”.
Na suđenju Radovanu Karadžiću u Haškom tribunalu, svjedok Boško Mandić je kazao da “nijedan organ vlasti nije organizovao niti podstakao uklanjanje nesrba iz Prijedora”.
Svjedočeći u Odbranu Radovana Karadžića, nekadašnji oficir Vojske Republike Srpske (VRS) Milenko Todorović rekao je da je postojao plan da se preko hiljadu bošnjačkih zarobljenika iz Srebrenice u julu 1995. godine prebaci u Bijeljinu.
Bivši član Glavnog i Izvršnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) Savo Ćeklić posvjedočio je da Radovan Karadžić nikada nije predložio da Muslimani i Hrvati budu uklonjeni sa srpskih teritorija u BiH.
U nastavku suđenja Radovanu Karadžiću, bivši predsjednik Kriznog štaba u Zvorniku Branko Grujić kazao je da su za zločine nad Bošnjacima u tom gradu krive paravojne snage.
Odbranu od optužbe za progon i ubistva Bošnjaka iz Zvornika bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić nastavio je svjedočenjem bivšeg šefa policijske stanice Marinka Vasilića, koji je za zločine okrivio paravojne formacije.
Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Radovan Karadžić izveo je pred sudije Međunarodnog suda u Haagu još jednog eksperta za balistiku – Mileta Poparića, koji je u svom izvještaju pobijao odgovornost Vojske Republike Srpske (VRS) za snajperske napade na
Tužioci na suđenju Radovanu Karadžiću pobijali su nalaze ekspertice Odbrane za balistiku Zorice Subotić, koja je u svom izvještaju negirala odgovornost Vojske Republike Srpske (VRS) za više minobacačkih napada u Sarajevu s velikim brojem civilnih žrtava.