Četvrtak, 11 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Jovica Stanišić i Franko Simatović. Foto: EPA/Martijn Beekman

Mehanizam je Stanišića i Simatovića u junu prošle godine nakon obnovljenog postupka osudio za pomaganje i podržavanje zločina koje je počinila specijalna jedinica SDB-a na području Bosanskog Šamca, ali ih je oslobodio odgovornosti za druge zločine koje su počinile srpske jedinice na drugim mjestima u BiH i Hrvatskoj tokom ratova početkom 1990-ih.

U septembru je Tužilaštvo u najavi za žalbu na prvostepenu presudu zatražilo da budu proglašeni odgovornim kao članovi Udruženog zločinačkog poduhvata (UZP), te krivi za zločine počinjene u Zvorniku, Doboju, Sanskom Mostu, Srpskoj autonomnoj oblasti (SAO) Krajina i Srpskoj autonomnoj oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srem (SAO SBZS).

Odbrane su u svojim najavama za žalbu navele da, prema njima, nije bilo dovoljno dokaza na osnovu kojih su Stanišić i Simatović proglašeni krivim i zatražili su ukidanje presude ili smanjenje kazne.

Istog mjeseca Mehanizam je objavio sastav sudija koje će činiti Žalbeno vijeće i odlučivati po žalbama Haškog tužilaštva i Odbrana Stanišića i Simatovića. Prema odluci predsjednika Mehanizma sudije Carmela Agiusa, Žalbeno vijeće će, uz njega kao predsjedavajućeg, činiti sudije Lee G. Muthoga iz Kenije, Aminatta Lois Runeni N’gum iz Zimbabvea, Yusuf Aksar iz Turske te Claudia Hoefer iz Njemačke.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni Sud BiH privremeno stavio van snage zaključke Narodne skupštine o Dodikovom mandatu
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je stavio van snage zaključke u vezi s odlukom Centralne izborne komisije o prestanku mandata Milorada Dodika, koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na jednoj od prethodnih sjednica.
Produžene mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam u Bosanskoj Krupi
Državni sud je, na prijedlog Tužilaštva Bosne i Hercegovine, produžio mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam i vrbovanje radi terorističkih aktivnosti u Bosanskoj Krupi, povezanih s istragom o napadu na Policijsku stanicu u ovom gradu prije gotovo godinu dana, kada je jedan policijski službenik ubijen, a drugi povrijeđen.
Spomen-ploča jedino sjećanje na majku i sestru u Grabovici