Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sudnica Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Ilija Krčmar, Svetislav Račić, Željko Bajić, Nikola Ćuk rođen 1967. i Nikola Ćuk rođen 1966. godine nisu se pojavili na ročištu za izjašnjenje o krivnji.

Sutkinja Vesna Jesenković je kazala da su i prošli put konstatirali da imaju problem s optuženima koji su u Republici Srbiji. Kako je rekla, Sud BiH nije dobio potvrdu da li su optuženi u Republici Srbiji zaprimili poziv Suda BiH. Dodala je da je Sud već zatražio rješenje o razdvajanju postupka, na što Tužiteljstvo BiH i Obrana nisu imali primjedbe.

Jesenković je navela da će Sud sačekati povratnu informaciju o zaprimanju poziva i razdvajanju postupka.

U optužnici, koja je potvrđena u prosincu 2020., stoji da su Ilija Krčmar, Boško Unčanin, Svetislav Račić, Željko Bajić, Nikola Ćuk (rođen 1967.) i Nikola Ćuk (rođen 1966.) te Marinko Miljević i Dragan Despot, kao pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), 1. lipnja 1992. godine u mjestu Velagići u općini Ključ, zajedno s drugim osobama a po prethodnom dogovoru, naoružani i uz prijetnje, istjerali vani civile bošnjačke nacionalnosti koji su bili zatvoreni u zgradi Osnovne škole “Radenko Stojnić”.

Kako je ranije priopćeno iz Tužiteljstva BiH, osmorica optuženih su s drugim osobama učestvovali u strijeljanju najmanje 78 civila bošnjačke nacionalnosti kod škole u selu Velagići.

 

Najčitanije
Saznajte više
Peulići i Đurić: Vidio zarobljenike na Babanovcu s Vojnom policijom
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se grupe ljudi koja je 1992. dovedena na Babanovac, a s kojima je bila Vojna policija.
Pudar: Zatražena kazna i vraćanje nezakonito prisvojenog novca
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi zatražilo kaznu za Dejana Pudara, koji se tereti za pronevjeru novca Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), te da vrati iznos od 273.418 maraka koji je nezakonito prisvojio.
Stanić i ostali: Udarci drvetom po glavi
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu