Žene silovane u ratu stigmatizirane i 25 godina nakon trauma
Predstavnice Udruženja za pomoć žrtvama “Naš glas” i Centra za terapiju i rehabilitaciju “Vive žene” u Tuzli su ukazale na problem s kojima se i 25 godina nakon rata susreću žrtve seksualnog zlostavljanja.
Kroz Centar “Vive žene”, od njegovog osnivanja 1994. godine, rehabilitaciju je prošlo oko 12.000 žena žrtava ratnog silovanja i drugih tortura.
“Silovanje je trauma rata nad ženama i njihovo ubistvo duše. Jedini put je oporavak i rehabilitacija, socijalna zaštita, a veliko je pitanje kakvu zaštitu u BiH imaju žrtve rata”, kazala je Aida Mustačević, psihoterapeutkinja u Centru “Vive žene”.
Mirsada Tursunović, predsjednica Udruženja “Naš glas”, koja je i sama prošla ratnu torturu silovanja u Zvorniku 1993. godine, smatra da žrtve žive na margini društva, usamljene i odbačene od svih.
“Uglavnom su to nezaposlene osobe, ekonomski ovisne. Mi trebamo državni program kako bi se rehabilitacijom vratile normalnom životu. Ja sam sa 18 godina preživjela silovanje u Capardama kod Zvornika. Šutjela sam dugo o tome, udala se, rodila dvije kćerke. U meni je sve pucalo od bola dugo. Svako proljeće te rane su se otvarale i podsjećale me na traumu. Uz podršku muža, doktorice Alme Delić te Centra ‘Vive žene’, odlučila sam da skinem tu stigmu sa sebe”, rekla je Mustačević.
Ove godine “Vive žene” obilježava 25 godina rada, a direktorica Jasna Zečević najavila je da će ovaj centar nastaviti borbu za prava svih žrtava.
“Nadamo se da ćemo bar još ovoliko godina pružati pomoć žrtvama rata da ostvaruju svoja prava. Rad u zajednici je i dalje nešto na čemu ćemo se bazirati i razvijati”, kazala je Zečević.