Članak

Za slučaj “Potkivanje” osumnjičeni Marko Pandža i Nermin Alešević

19. Juna 2019.13:41
Tužilaštvo BiH je saopćilo da je donijelo naredbu o provođenju istrage protiv Marka Pandže i Nermina Aleševića, osumnjičenih za primanje i davanje dara ili drugih oblika koristi.

U ovom predmetu Tužilaštvo BiH sumnjiči Aleševića i za neovlašteno prisluškivanje i tonsko snimanje.

“S obzirom da je snimak objavljen na jednom internet portalu 21. maja. 2019. godine, koji su prenijeli i drugi portali i mediji, prouzročio veliko interesiranje javnosti, Tužilaštvo BiH je žurno poduzelo niz istražnih radnji, s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja i osoba koje se navode u medijskim izvještajima”, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

U ovom predmetu, kako je navedeno iz Tužilaštva, saslušan je veći broj svjedoka, među kojima i predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) Milan Tegeltija.

Ovaj slučaj je u javnosti postao poznat kao slučaj ili afera “Potkivanje”. Taj je izraz iskoristio inspektor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Pandža u razgovoru koji je snimio Alešević.

Kako je ranije objavljeno, biznismen Nermin Alešević je dva puta službeno od VSTV-a tražio sastanak s predsjednikom Milanom Tegeltijom, ali, kako je rekao, nije dobio odgovor.

Nakon toga je Alešević krenuo neslužbenim putem i, uz posredovanje sada supendovanog inspektora SIPA-e Marka Pandže, uspio je u jednoj banjalučkoj kafani doći do predsjednika VSTV-a.

Tegeltija je u kafani saslušao Aleševića, obećao da će razgovarati s Dalidom Burzić, a Marko Pandža je od Aleševića tražio novac da “potkuje” Tegeltiju – vidljivo je na snimku koji je objavio magazin Žurnal.

Ovaj magazin je objavio video u kojem Alešević daje novac za, kako je rekao Pandža, “potkivanje” predsjednika VSTV-a.

Iz Tužilaštva je saopćeno da je formiran predmet zbog pritisaka na rad ove institucije.

“S obzirom da su u posljednje vrijeme prisutni svakodnevni i intenzivni pritisci na rad VSTV-a BiH, Tužilaštva BiH, odnosno pravosuđe Bosne i Hercegovine u cjelini, a koji pritisci u određenoj mjeri već počinju ometati redovit rad pravosuđa, Tužiteljstvo BiH je formiralo predmet gdje će se, s dužnom pažnjom i u skladu sa zakonom, ispitati motivi i razlozi osoba koje putem medija šalju javnosti takve negativne poruke o radu pravosuđa s ciljem destabilizacije pravosudnog sustava”, navodi se u saopćenju.

Iz ove institucije naglašavaju da se svi predmeti moraju rješavati institucionalno i u skladu sa zakonom, te da će biti nastavljen rad na ovome, o čemu će javnost nakon donošenja tužilačke odluke biti informirana.

Albina Sorguč