Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Tužiteljica Olivera Đurić predložila je određivanje mjera zabrane napuštanja mjesta boravišta, izdavanja putnih isprava, te zabranu sastajanja sa svjedocima u predmetu.

“Moguć je i ilegalni prelazak kada ste nastanjeni tako blizu granice”, kazala je Đurić, objasnivši da je Gradiška granično mjesto i da je optuženom prelazak granice pristupačan.

Ona je dodala da je u zahtjevu precizirala područje boravišta na “uže područje Gradiške”, koje se odnosi na oko 300 metara udaljenosti od granice sa susjednom državom.

Đurić je rekla da je osumnjičenom nakon hapšenja i ispitivanja jasno šta mu se stavlja na teret i koje su sankcije i kazne za navedeno djelo, te zbog toga predlaže da mu se odrede mjere zabrane.

Odbrana se nije protivila prijedlogu mjera zabrane, ali je predložila da se Macuri dozvoli dolazak u Banju Luku u advokatsku kancelariju branioca kako bi adekvatnije radili na pripremi odbrane, te da mu se omogući javljanje u policijsku stanicu prije ili poslije radnog vremena.

“Molim vas da javljanje bude funkcionalno, da mu se ne ugrozi zaposlenje”, kazao je branilac Rade Ćulibrk.

Tužiteljica Đurić rekla je da zbog “specifičnog svjedoka” koji se nalazi u Banjoj Luci nije saglasna sa proširenjem rejona kretanja, te je predložila da se o tome odlučuje svaki put po zahtjevu.

Đurić je, nakon što je Vijeće kazalo da je prijedlog da se zbog jednog svjedoka odbije kretanje po Banjoj Luci nelogičan, rekla da će svjedok vjerovatno tražiti mjere zaštite.

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva BiH, osumnjičeni je pod istragom zbog krivičnog djela “ratni zločini protiv civilnog stanovništva” počinjenog na području Gradiške 1992. godine. Kako je saopćeno, on je propustio kazniti podređene pripadnike Vojske Republike Srpske (VRS) koji su 23. juna 1992. godine počinili ubistva više civila bošnjačke nacionalnosti u mjestu Turjak kod Gradiške.

“Osumnjičeni je pod istragom i tereti se da je za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH, kao pripadnik Vojske Republike Srpske u svojstvu komandira Prve čete Drugog bataljona Lake pješadijske brigade Gradiška, postupao suprotno pravilima međunarodnog humanitarnog prava”, saopćeno je ranije iz Državnog tužilaštva.

Macura je uhapšen jučer, 27. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Nisu ispunjeni uslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima naredne godine
Centralna izborna komisija još uvijek nema odobrena sredstva, a Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine još uvijek nije usvojila studiju izdvodljivosti, što su preduslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine.
BIRN BiH s partnerima za učenike i nastavnike organizuje događaje protiv revizionizma i negiranja činjenica o ratu
Tri organizacije posvećene tranzicionoj pravdi ove godine za učenike organizuju studijska putovanja o događajima iz rata i za nastavnike historije pripremaju materijale za podučavanje o prošlosti zasnovane na bazi sudski utvrđenih činjenica, koja će se dopuniti presudama domaćih sudova, kao dio aktivnosti šireg projekta za građenje dugoročnog mira u Bosni i Hercegovini.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču