Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Garić Rade. Foto: Sud BiH

Tužilac Predrag Tomić je tokom iznošenja završne riječi, koje nije okončano na ovom ročištu i nastavit će se sutra, kazao kako je optuženi “u svojstvu pripadnika rezervnog sastava, znajući za sistematičan napad na nesrpsko stanovništvo, učestvovao u privođenju i premlaćivanju, znajući da su zarobljenici civili protivpravno zatočeni samo jer su bošnjačke nacionalnosti”.

Tomić je rekao da optuženi Garić tokom suđenja nije pokazao da izražava kajanje i da se, “na osnovu prijetnji svjedocima o kojima su i sami svjedoci govorili, može zaključiti šta je spreman učiniti”.

“Svjedoci koje je Tužilaštvo ispitalo potvrđuju da se Bošnjaci nisu mogli slobodno kretati po Vlasenici osim kada su predali naoružanje, a da su i tada Bošnjaci privođeni i zatvarani. U vrijeme obuhvaćeno optužnicom u kojoj se optuženom stavljaju na teret zločini, trajao je sistematičan napad na nesrpsko stanovništvo”, kazao je Tomić i dodao kako dokazi potkrepljuju da su mnogi civili bošnjačke nacionalnosti lišeni slobode, zatvarani, mučeni, a da je njihova imovina uništavana ili oduzimana”.

Iz dokaza Tužilaštva i svjedočenja vještaka se, prema Tužilaštvu, vidi da je 31. maja 1992. formiran logor “Sušica”, a da je do 14. juna iste godine bilo zatvoreno preko 600 civila, među kojima su bili žene i djeca.

Tomić je rekao da je svjedok Ismet Hasanović tokom ranijeg ispitivanja ispričao da je lično vidio hapšenje Bošnjaka, maltretiranje, premlaćivanje, “a da su njega presreli na ulici i odveli na ispitivanje u MUP, odakle je prebačen u podrumsku prostoriju s drugim zatočenicima”.

“Vidio je da su Višković, GR-15 i braća Garići izveli jednog zarobljenika i odveli ga na sprat. Tukli su ga između pola sata – sat. Kada su ga vratili, oči su mu bile zatvorene, glava otekla, a ruke polomljene”, kazao je Tomić objašnjavajući da je ovaj svjedok vidio i izvođenje zatočenika, poslije čega im se gubio svaki trag.

Podsjećajući na iskaze svjedoka tokom suđenja, tužilac je rekao da je grupa civila, pokušavajući izaći iz Vlasenice, 7. juna 1992. godine u mjestu Tišća upala u zasjedu, kada su neki ranjeni i privedeni, a mnogi ubijeni.

“U toj zasjedi neke od svjedoka je priveo u zatočeništvo i optuženi Garić, kojeg su kasnije viđali”, kazao je Tomić.

On je u svom izlaganju naveo da je Tužilaštvo tokom suđenja saslušalo 82 svjedoka, od kojih je bilo 17 zaštićenih i osam preminulih, čiji su iskazi pročitani, te dva vještaka, uz više od 200 materijalnih dokaza i 45 utvrđenih činjenica, zbog čega smatraju da postoji dovoljno dokaza na osnovu kojih Sud BiH može donijeti pravičnu presudu.

Optužnica tereti Garića za progon bošnjačkog stanovništva iz Vlasenice 1992. i Srebrenice 1995. godine – ubistvima, zatvaranjima, mučenjima, silovanjima, prisilnim nestancima i drugim djelima.

On je, prema optužnici, do polovine 1992. bio pripadnik rezervnog sastava policije u Vlasenici, a kasnije komandir Izviđačko-diverzantskog odjeljenja Odreda “Drinjača”, odnosno Interventnog voda Vlaseničke brigade.

Iznošenje završne riječi Tužilaštva BiH nastavit će se u petak, 21. maja, kada je planirano i iznošenje završne riječi Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Bužimkić i ostali: Odbrana traži ukidanje pritvora poslije više od dvije godine
Odbrana Nedžada Ćehića, optuženog za zločine na području Bosanske Krupe, iznijela je prijedlog za ukidanje pritvora, ocijenivši da poslije duže od dvije godine nema razloga za tu mjeru.
Mehmedagić: Zvali ga zbog pristupa serverima
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne službe (OSA) za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je jedno vrijeme održavao servere Američkog univerziteta i da je poslije sarađivao s istražnim organima u vezi s pristupom serverima.
Peković: Od članova porodice i komšija čuli o ubistvu