Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ustavni sud. Foto: Ustavni sud BiH

Menzilović je u augustu 2019. podnio apelaciju na presude Državnog suda iz 2018. i 2019. godine.

U odluci je Ustavni sud zaključio da ne postoji povreda prava na pravično suđenje budući da su redovni sudovi za svoje odluke dali detaljno, jasno i argumentirano obrazloženje u pogledu izvedenih dokaza i njihove pravne valjanosti i zato što ocjena izvedenih dokaza ni u jednom dijelu ne izgleda proizvoljna ili neprihvatljiva sama po sebi.

Ustavni sud je pojasnio da nema elemenata koji bi ukazali na to da je dokazni postupak zloupotrijebljen na Menzilovićevu štetu, niti da je sud proizvoljno primijenio bilo koju odredbu procesnog prava u donošenju odluke.

Apelaciono vijeće Državnog suda je u julu 2019., nakon obnovljenog suđenja, proglasilo nekadašnje pripadnike Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) Menzilovića i Samira Kešmera krivim za silovanje počinjeno 1993. godine nad zaštićenom svjedokinjom “A”, koja je u to vrijeme bila maloljetna.

Presudom je Kešmeru i Menziloviću naređeno da svjedokinji “A” na ime nematerijalne štete isplate ukupno 30.000 konvertibilnih maraka (KM).

Suđenje Kešmeru i Menziloviću je obnovljeno nakon što je Apelaciono vijeće ukinulo prvostepenu presudu kojom su osuđeni na po pet godina zatvora zbog ovog djela.

Prvostepenom presudom, koja je izrečena u julu 2018., na šest godina je osuđen i Elvir Muminović, ali je postupak protiv njega razdvojen zbog bjekstva.

Odluke Ustavnog suda su konačne i obavezujuće.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.