Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Posmrtni ostaci, arhiv. Izvor: BIRN BiH

“Pretpostavlja se da se radi o žrtvi bošnjačke nacionalnosti srednjih godina koja je ubijena na ovom području u genocidu počinjenom u julu 1995. godine, a danas je pronađena samo lobanja žrtve”, navodi se u saopćenju INO-a BiH.

Također je saopćeno da su nakon ekshumacije posmrtni ostaci prebačeni u Komemorativni centar u Tuzli radi sudskomedicinskog vještačenja i kriminalističko-tehničke obrade, kao i izuzimanja koštanog uzroka za DNK analizu uz pomoć koje će se utvrditi identitet žrtve.

Ove sedmice su na području Kameničkog brda kod Bratunca prilikom ekshumacije pronađeni nekompletni posmrtni ostaci najmanje dvije žrtve, za koje se također pretpostavlja da su žrtve srebreničkog genocida, o čemu je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije izvijestila.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu