Članak

Trgovina uticajem – dekriminalizacija ili evropski standard

21. Juna 2018.14:00
Nakon što je Predstavnički dom usvojio izmjene Krivičnog zakona Federacije BiH koje se odnose na "trgovinu uticajem", predstavnici međunarodne zajednice i pravosudnih institucija upozoravaju da se radi o "podrivanju borbe protiv korupcije", dok pravnici ističu da je zakon tek sada u skladu s evropskim standardima.

Misija OSCE-a BiH je izrazila “ozbiljnu zabrinutost” izmjenama Krivičnog zakona FBiH, koji se odnose na krivično djelo protuzakonito posredovanje.

“Misija smatra da ova odluka predstavlja djelimičnu izmjenu zakona, a ne stvarni napor da se pitanje korupcije adresira na sveoubuhvatan način. Ova odluka ne doprinosi jačanju borbe protiv korupcije, nego je umjesto toga podriva”, kazao je Bruce Burton, šef Misije OSCE-a u BiH.

Upozorio je da će izmjene zakona vjerovatno imati direktan utjecaj na ishod postupaka koji se trenutno vode protiv političara.

Dennis Gratz, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, pojašnjava da se radi o proširenju zakona, odnosno njegovoj reorganizaciji i svi elementi trgovine uticajem su ostali tu – od posredovanja kao najnižeg, do traženja mita kao više kvalifikacije krivičnog djela do onog najgoreg, to je uzimjanje samog mita.

“Precizirane su radnje. Izbačeno je da se radi o zloupotrebi službenog uticaja u Federaciji. To je prošireno u smislu korištenja bilo kakvog službenog uticaja ili pozicije”, kaže Gratz.

Naglašava da je pogrešno plasirana informacija da je ukinuto neko krivično djelo.

“Zato što je neko citirao samo stav dva novog člana, a preskočio stav jedan”, kaže Gratz.

Predstavnici pravosudnih institucija nezadovoljni su izmjenama, koje tek moraju proći proceduru u Domu naroda.

“Vrlo je izvjesno da će izmjene dekriminalizirati ovo krivično djelo. Može se desiti da ljudi koji su optuženi za trgovinu uticajem vrlo lako optužbe ospore na sudu. Činjenica je da se trgovina uticajem briše u konačnici. Desiće nam se da imamo oslobođajuće ili odbijajuće presudu za sve one koji su optuženi za trgovinu uticajem”, kaže sagovornik BIRN-a BiH iz pravosudnih institucija u Sarajevu koji je govorio pod uslovom anonimnosti.

Prema njegovim riječima, ove izmjene mogu se odraziti na postupak koji se vodi protiv Asima Sarajlića i Mirsada Kukića pred Općinskim sudom u Sarajevu.

Sarajlićev advokat Fahrudin Ibrišimović rekao je da je zakon sada usklađen sa evropskim standardima.

“Isti takav slučaj imate u Hrvatskoj pa niko ne pravi problem. Ta izmjena zakona se ne pravi ni zbog gospodina Kukića, ni zbog gospodina Sarajlića, nego se pravi generalno zato što to neki strandardi EU zahtjevaju. A šta je to trgovina uticajem, to je nešto u vazduhu. Na primjer, gospodin Sarajlić je optužen za trgovinu uticajem zbog jedne prosto proširene rečenice koji je izgovorio i sjedi na klupi optuženičkoj dvije godine”, rekao je Ibrišimović.

Naglašava da se niko ne amnestira od odgovornosti, samo je dopunjen član Zakona u slučaju da se ne primi mito.

Usvojene izmjene Krivičnog zakona FBiH kroz Predstavnički dom, biti će proslijeđene Domu naroda na glasanje.

Albina Sorguč