Esedu Radeljašu u pritvoru ugrožen život
Vještak Ibrahim Gavrankapetanović je rekao da se Radeljašu ne može pružiti adekvatan tretman u pritvoru.
“U pritvoru su prisutni specijalni uslovi života, gdje je prisutan svakodnevni stres. Boluje od angine pektoris, a sve je to dovelo do oštećenja srca. Radi se o ozbiljnoj bolesti koja u okolnostima u kojima se bolesnik nalazi, može dovesti do fatalnog ishoda”, istakao je Gavrankapetanović.
Radeljaš je, prema vještaku, bio na pretragama u Općoj bolnici, ali nije bilo moguće utvrditi da li je s infarktom ušao u pritvorsku jedinicu ili ga je imao ranije.
Nakon izlaganja nalaza, Radeljašev branilac Muhidin Kapo je zatražio ukidanje pritvora, u kojem se Radeljaš nalazi od novembra prošle godine, osvrćući se na mišljenje vještaka da je optuženom u pritvoru ugrožen život i pozivajući se na Konvenciju o ljudskim pravima.
Kantonalni tužilac Senad Osmić usprotivio se prijedlogu uz obrazloženje da zdravstveno stanje nije zakonski razlog za puštanje iz pritvora osim ako pritvoreniku nije omogućena zdravstvena njega. Međutim, Kantonalni sud je ukinuo pritvor.
Radeljašu se sudi skupa s Damirom Hadžićem, bivšim načelnikom Općine Novi Grad, te službenicima Jasminom Horo, Nedžadom Kapetanovićem i Jusufom Čauševićem.
Hadžić i ostali općinski funkcioneri se terete da su zloupotrebom službenog položaja poduzeli međusobno povezane radnje tako što su nezakonito proveli postupak dodjele zemljišta Radeljašu. Potom su, kako se navodi u optužnici, nezakonito proveli postupak za utvrđivanje visine naknade za oduzimanje zemljišta koje je Radeljašu ranije dodijeljeno.
Prije iznošenja nalaza vještaka, saslušan je svjedok Optužbe Zdravko Marinčić, koji je kazao da je 2010. godine radio kao blagajnik u “Intesa Sanpaolo banci”. Pojasnio je da banka traži dokaz o porijeklu novca ukoliko se radi o transakciji većoj od 30.000 maraka, ali da se ne može sjetiti svih osoba koje su dolazile.
Na pitanje tužioca da li je dolazio neko od prisutnih u sudnici, svjedok je odgovorio: “Sjećam se gospođe u sredini”, nakon čega je pojašnjeno da misli na optuženu Horo.
“Nisam bio siguran, ali znam da je Jasmina Horo”, dodao je svjedok, te pojasnio da se ne može sjetiti s kojom sumom je optužena došla na šalter.
Tužilac Osmić je predočio dio iskaza iz istrage u kojem je svjedok pitan da li mu je poznato išta o transakciji od 48.700 maraka, a Marinčić je odgovorio da je 3. marta 2010. u poslovnici banke obradio tu transakciju, tražio dokaz o porijeklu novca i uručen mu je kupoprodajni ugovor o prodaji stana, koji je dostavio službi za sprečavanje pranja novca. Svjedok je potvrdio ovaj dio iskaza.
Sadik Hota, koji brani optuženu Horo, svjedoku je predočio dokument u kojem stoji da je Horo deset dana prije po istom osnovu za kreditnu ratu stana uplatila 35.000 maraka, ali da joj tada nije tražen dokaz o porijeklu novca, na šta je svjedok rekao da u pitanju nije keš, već da se može raditi o prenosu s nekog drugog računa.
Odbrani je kazao i da se ne sjeća da li je od Horo tražio ugovor o kupoprodaji stana kod transakcije iz marta 2010. godine, iako je u istrazi naveo kako “misli da je dokument imala kod sebe”.
Suđenje će biti nastavljeno 24. novembra.