Članak

Tužilaštvo vodi istragu zbog prisluškivanja Tadić i Jukić

12. Septembra 2017.14:59
Državno tužilaštvo vodi opsežnu istragu u vezi s nezakonitim prisluškivanjem vršiteljice dužnosti glavne tužiteljice Gordane Tadić i potpredsjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) Ružice Jukić, saopćili su iz Tužilaštva.

Istraga je, kako su pojasnili, vezana za počinjenje krivičnih djela – neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje u vezi s odavanjem tajnih podataka, krivotvorenjem službene isprave, lažnog prijavljivanja te ometanjem rada pravosuđa.

“U okviru navedenog predmeta vodi se istraga i za krivično djelo lažnog prijavljivanja izvršenog dostavljanjem krivotvorenog službenog dokumenta Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Tužilaštvu BiH”, navedeno je u saopćenju Tužilaštva BiH.

Istragu u vezi s krivotvorenim dokumentom vodi i sarajevsko Kantonalno tužilaštvo, po čijem nalogu je SIPA  prije nekoliko dana uhapsila Josipa Šimića Đindića.

Hapšenje je uslijedilo nakon što je Tužilaštvo BiH primilo izvještaj SIPA-e u kojem se navodi da ova agencija nije učestvovala u praćenju tužiteljice Tadić i potpredsjednice VSTV-a Jukić, a što je utvrđeno internom kontrolom.

Prethodno je novinar Šimić Đinđić podnio krivičnu prijavu protiv ministra sigurnosti Dragana Mektića, koji je izjavio da je u pitanju “falsifikovani akt” SIPA-e u kome se kao prilog navode šema kretanja Tadićeve i njeni razgovori s Jukićevom, nakon čega je interna kontrola i pokrenuta.

Šimiću je u međuvremenu sarajevski Općinski sud odredio pritvor zbog krivotvorenja isprave i lažnog predstavljanja, a Tužilaštvo BiH je zatražilo izuzimanje njegovog predmeta. S druge strane, iz Kantonalnog tužilaštva su istakli da ova institucija nastavlja rad na ovom predmetu s obzirom da se radi o krivičnom djelu koje je propisano Krivičnim zakonom Federacije BiH.

“Transparency International” je u ponedjeljak podnio prijavu Uredu disciplinskog tužioca zbog postupanja i ponašanja Tadić, a što smatraju protivno odredbama Zakona o VSTV-u. U prijavi je spomenut i zahtjev Državnog tužilaštva za izuzimanje Šimićevog predmeta.

“Tu je i pokušaj izlaska iz nadležnosti samo glavnog tužioca miješanjem u predmete drugih tužilaštava. Također, veoma kontradiktorne su izjave i saopćenja same institucije i v.d. glavne tužiteljice u vezi sa samim tokom predmeta koji je još uvijek u postupku i prije nego što su se utvrdile sve činjenice vezane za postupak”, rekla je program-menažderica za odnose s javnošću “Transparency Internationala” Ivana Korajlić.

Prema njenim riječima, sporne su i same izjave Tadić u vezi s pozivanjem ministra sigurnosti Dragana Mektića na saslušanje u svojstvu osumnjičenog zbog izjava i stavova koje je iznio na svojim konferencijama za medije, što je, kako je pojasnila, jedan od nezapamćenih primjera da se nekoga poziva na procesuiranje samo na osnovu vlastitog mišljenja koje je iznio u javnost.

Sve to je, kako smatraju u “Transparency Internationalu”, dovelo do brojnih špekulacija i sukoba predstavnika različitih institucija, što samo građanima šalje poruku da se institucije BiH više bave same sobom i međusobnim odnosima umjesto da se javnosti da informacija šta se radi na predmetima koji su od javnog značaja.

Haris Rovčanin