Povećano povjerenje građana u pravosuđe
Najznačajnija poboljšanja, kako je kazano na sjednici, bilježe se u percepciji kad je riječ o smanjenju broja neriješenih predmeta u sudovima i tužilaštvima te sposobnosti pravosudnog sistema u borbi protiv korupcije, kao i povjerenju u sudije i tužioce.
Edis Brkić, predstavnik USAID-a, rekao je da su zabilježena poboljšanja i u percepciji građana o adekvatnosti sudskih taksi i naknada, kao i honorara advokatima i notarima, te plata sudija i tužilaca, kao i pristupu presudama, te izvještajima i statistikama.
“Međutim, percepcija javnosti o pravosuđu i dalje je loša i iznosi 34,5 posto od maksimalnih 100, koje označava teoretsku maksimalnu satisfakciju građana u svim postavljenim pitanjima, zbog toga se treba i dalje unapređivati”, kazao je Brkić.
On je dodao da je zaključeno kako su mediji “dominantan izvor informacija javnosti o pravosuđu”, a da oko 40 posto građana vjeruje u objektivnost medija pri izvještavanju o sudovima i tužilaštvima. Prema njegovim riječima, tek oko deset posto građana je reklo da je imalo vlastito iskustvo s pravosudnim sistemom.
Brkić je napomenuo da je u istraživanju anketirano oko 3.000 građana i 774 nosilaca pravosudnih funkcija, odnosno preko polovine svih sudija i tužilaca.
Kako je kazao Brkić, percepcija sudija i tužilaca o pravosuđu također je poboljšana za oko šest posto u odnosu na prethodnu godinu.
Percepcija javnosti i nosilaca pravosudnih funkcija, kako je rekao Brkić, značajno se razlikuje u odgovorima na pitanja koja se tiču brzine i broja rješavanja predmeta, nezavisnosti postupanja i uticaja korupcije. Percepcija sudija i tužilaca, prema Brkiću, bolja je od percepcije građana.
Kako je naveo Brkić, pred bh. pravosuđem su u 2016. godini procesuirana ukupno 378.392 predmeta.
“U prosjeku, nivo efikasnosti u radu po predmetima u sudovima i tužilaštvima na prvostepenim sudovima i tužilaštvima je zadovoljavajući u odnosu na 2015. godinu, dok je potrebno dalje istražiti stanje u postupanju drugostepenih sudova i donijeti mjere za zaustavljanje negativnih trendova”, kazao je Brkić.
Dodao je da sudovi i tužilaštva trebaju iskoristiti trend smanjenja priliva predmeta kako bi povećali efikasnost.
Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija izjavio je na sjednici da je zadovoljan rezultatima istraživanja.
“Vidljiv je porast percepcije o efikanosti sudova”, rekao je on.
“Ovaj projekat je omogućila velikodušna podrška američkog naroda putem Američke ambasade u Sarajevu i svi stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu ne odražavaju nužno stav Američke ambasade ili Vlade SAD, već isključivo autora.“