Četvrtak, 21 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilać Ćazim Hasanspahić je procijenio da je svjedokinja “B” lošeg psihičkog stanja i da nije bila takva tokom ranijih kontakata.

“Ne preostaje mi drugo nego da predložim vještačenje, kako bismo mogli pročitati iskaz iz istrage ako se pokaže da ne može svjedočiti”, kazao je Hasanspahić.

Odbrane se nisu protivile prijedlogu za vještačenje i Sud BiH će, kako je rečeno, izdati naredbu.

Zaštićena svjedokinja “B” je trebala dati iskaz na suđenju za psihičko i fizičko zlostavljanje zatvorenika u objektu “Crna kuća” u Kruščici (općina Vitez). Tužilaštvo BiH tereti Mineta Akeljića, Šabana Haskića, Senada Bilala, Hazima Patkovića i Šemsudina Đelilovića. Oni su optuženi da su od jula do novembra 1993. godine učestvovali u zločinima počinjenim nad civilima i ratnim zarobljenicima hrvatske nacionalnosti.

Akeljić je optužen kao nekadašnji komandir Vojne policije Prvog bataljona 325. brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), a Haskić, Bilal, Patković i Đelilović kao bivši pripadnici ove jedinice.

Na ovom ročištu Tužilaštvo BiH je uložilo materijalne dokaze koji nisu predočeni javnosti. Odbrane su se u pisanoj formi izjasnile o prigovorima, istaknuvši da su neki od spornih dokaza nerelevantni te nezakonito ovjereni.

Na narednom ročištu, kako je kazao predsjedavajući Sudskog vijeća Davorin Jukić, trebao bi biti saslušan vještak o sposobnosti oštećene “B” da svjedoči, a možda će se provesti i dokaz Suda po službenoj dužnosti. Također je navedeno da se Odbrane pripreme za statusnu konferenciju na kojoj će iznijeti plan svojih dokaza.

Suđenje se nastavlja 3. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Postrojavanje prije akcije u Foči
Na suđenju za zločine na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je sa svojim bataljonom “Lim” u decembru 1992. bio u akciji u koju su išli s drugim jedinicama Višegradske brigade.
Radić Pero i ostali: Organizovanje seoskih straža u Malešiću
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Odbrane ispričali su kako su u proljeće 1992. u Malešiću bile organizovane seoske straže i kako tada nisu imali saznanja o kupljenju oružja kao ni drugim dešavanjima u Jusićima.
Mlaćo i Cikotić: Svjedok u Gornjem Vakufu kopao rovove
Samardžija: Odvezao ga na sastanak s komandantom
Patković: Optuženi tvrdi da je bio na drugoj strani Dusine