Utorak, 11 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Branilac Kerim Čelik je kazao da ga je Nezirović jutros nazvao i rekao mu da ne može da ustane zbog bolova u leđima.

Vijeće je navelo da će, ako Nezirović ne donese medicinsku dokumentaciju i ne opravda izostanak, izdati naredbu Sudskoj policiji za njegovo privođenje.

Tužilac Milanko Kajganić je kazao da će, ako Nezirović ne opravda nedolazak na ovo ročište, zatražiti da mu se odredi pritvor.

Nezirović, bivši pripadnik HVO-a, optužen je da je 1992. godine u logorima “Rabić” i “Silos polje” (općina Derventa) i u logoru u naselju Tulek (općina Bosanski Brod) učestvovao u mučenju i nečovječnom postupanju prema zatvorenim srpskim civilima.

On je u julu 2015. godine izručen iz SAD-a, a u septembru mu je ukinut pritvor i određene mjere zabrane.

Novo ročište je zakazano za 19. maj, kada će ponovo biti pozvana tri svjedoka koja su i danas pristupila u sud.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: Na referisanju u komandi tražio odgovornost za ubistva
Na suđenju za zločine počinjene 1992. na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da na referisanju u Zvorničkoj brigadi niko nije reagovao kada je tražio odgovornost onih koji su ubili muškarce.
Optuženi za zločine u Jošanici nije došao na izjašnjenje o krivnji
Optuženi za ratne zločine počinjene u selu Jošanica kod Foče Amel Isić nije došao na ročište na kojem se trebao izjasniti o krivnji.
Ristić i ostali: Očevidac masovnih ubistava u Orahovcu
Blagojević i ostali: Čuo za odvođenje u Gerinu klaonicu