Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odbivši kao neosnovane žalbe Tužilaštva BiH i branioca, Apelaciono vijeće potvrdilo je prvostepenu presudu iz marta prošle godine.

Tolić je proglašen krivim da je počinio krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, te je, prema krivičnom zakonu bivše Jugoslavije, osuđen na kaznu zatvora u trajanju deset godina. U izrečenu kaznu optuženom je uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.

Po pet tačaka optužnice Tolić je proglašen krivim za nečovječno postupanje i premlaćivanje srpskih civila zatvorenih u školama u Bosanskom Brodu i Odžaku u periodu od maja do novembra 1992. godine. Od posljedica premlaćivanja dvije osobe su preminule.

On je po sedam tačaka oslobođen optužbi za mučenje, premlaćivanje, ubistva, pljačkanje te seksualno maltretiranje.

Najčitanije
Saznajte više
Alešević za zločine u Bužimu osuđen na dvije i po godine zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je u ponovljenom postupku osudio Mehmeda Aleševića na dvije i po godine zatvora zbog zločina nad civilima 1994. i 1995. u Bužimu.
Obradović i ostali: Neplanirano svraćanje policije u Novoseoce
Na suđenju za zločine na Sokocu, svjedok Odbrane izjavio je da je policijska patrola neplanirano skrenula u Novoseoce i da su iz bezbjednosnih razloga popratili autobus koji je prevozio žene i djecu.
Buljubašić i ostali: Pronašao tijelo oca nakon napada