Nedjelja, 21 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Postupak u odnosu na Nedjeljka Matića je razdvojen od ostalih sedam optuženih zbog njegove nedostupnosti”, potvrdili su za BIRN – Justice Report u Sudu BiH.
On je s drugim osumnjičenim uhapšen 18. juna ove godine.
Sud je optužnicu protiv Matića i drugih potvrdio 6. augusta, a na prijedlog Tužilaštva BiH 14. augusta odredio je mjere zabrane sedmorici optuženih, a dan kasnije odredio je pritvor Matiću.
Osim Matića su optuženi Ivica Kraljević, Mate Jelčić, Slavko Skender, Stojan Odak, Vice Bebek, Vinko Radišić i Dragan Miloš. Na teret im je stavljeno da su od kraja aprila 1993. do marta 1994. godine učestvovali u zločinima počinjenim u zatvoru VIZ u Ljubuškom.
Prema Tužilaštvu BiH, u objektu VIZ bilo je zatvoreno oko 200 osoba bošnjačke nacionalnosti, među kojima je bilo žena i djece, a koje su držane u nehumanim uslovima, mučene, zlostavljane, premlaćivane i pljačkane.
Istragu u ovom predmetu započeo je Haški tribunal, a proslijeđena je Tužilaštvu BiH na daljnje procesuiranje.

Najčitanije
Saznajte više
Ališpago ima nove branioce, suđenje još nije zakazano
Zulfikar Ališpago, nekadašnji komandant odreda “Zulfikar” Armije BiH optužen za zločine počinjene u Trusini kod Konjica, izabrao je nove advokate, 18. po redu, te se očekuje zakazivanje početka suđenja.
U februaru presuda bivšoj pripadnici odreda “Zulfikar” za prikrivanje ratne prošlosti u SAD-u
Nadi Radovan Tomanić, nekadašnjoj pripadnici Specijalne jedinice “Zulfikar”, početkom februara 2026. u Sjedinjenim Američkim Državama bit će izrečena presuda što je prikrila svoju ratnu prošlost kako bi dobila američko državljanstvo.
Potvrđena optužnica za zločine u Miljevini
Odgođeno ročište po tužbi Zijada Mutapa za naknadu štete