Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Saliha Šaćirović je kazala da je izgubila tri sina i muža, čije je posmrtne ostatke našla u grobnicama.

“Oni su odvedeni u stanicu milicije i tu su udarani (…) Vidjela sam da ih udaraju gore pred stanicom”, rekla je svjedokinja opisujući događaje koji su se početkom juna 1992. godine desili u Tesliću.

Pred njenu kuću, dodala je Šaćirović, došla je policija i bilo je “12 ‘Mića’ iz Banje Luke” kada su odvedeni članovi njene porodice.

Svjedokinja Hajrija Botić se prisjetila da su policija, vojna policija i vojska došle do njene kuće u mjestu Gomjenica (općina Teslić), te da je vidjela kako njenog sina i još nekoliko drugih osoba obaraju na zemlju i čula pucanj, nakon čega se “izgubila”.

“Kad sam došla sebi, nema nikoga, nit’ djeteta, ništa”, kazala je Botić. Ona je dodala da je sina neuspjelo tražila u Teritorijalnoj odbrani (TO), policiji i zatvoru u Pribiniću, a da je njegove ostatke nakon rata pronašla na lokalitetu Beba.

Hanka Pašić je posvjedočila da je svog sina Sedada – za kojeg je, kako je navela, čula da ga je “patrola odvela s prijateljem Mirom” – u Tesliću danonoćno tražila, u TO-u i SUP-u, jer je imala saznanja “da su tamo bili zatvoreni ljudi”.

“Sin je završio na Bebama, a mali Miro u Vlajiću”, rekla je Pašić, koja je navela da je “najgore bilo kada su takozvane ‘Miće’ ušle u grad”.

Tužilaštvo BiH tereti Dragana Marjanovića, Sašu Gavranovića, Vitomira Devića, Zorana Šljuku, Dragomira Kezunovića i Darija Slavuljicu da su od juna 1992. do 30. juna 1993. učestvovali u napadu na bošnjačko i hrvatsko stanovništvo, zatvarajući ih u prostorije policije, TO-a i vojnog zatvora.

Oni su optuženi i da su 28 civila, koji su bili zatvoreni u policiji u Tesliću i obližnjem zatvoru Pribinić, u noći između 17. i 18. juna 1992. godine odveli na planinu Borje i ubili.

Svjedokinja Sadika Botić je izjavila kako je njen muž Fehim 7. juna 1992. godine također odveden. Ništa o njemu nije saznala iako ga je tražila, sve do ekshumacije 1999. godine na lokalitetu Beba na Borju.

Senija Salkičević je kazala da je na istom lokalitetu pronađen i njen sin Nihad, koji je, kako je čula od svog brata, crvenim kombijem odveden iz mjesta Gornji Ranković.

Govoreći o odvođenju svog supruga Tahira, svjedokinja Safija Botić je rekla da je čula da je s njim odvedeno još nekoliko osoba. Njegovo tijelo pronađeno je u masovnoj grobnici na Stenjaku.

Samira Tatarević je kazala da je njen muž odveden nakon napada na Ranković, te da je njegovo tijelo pronađeno nakon rata u masovnoj grobnici.

Suđenje će se nastaviti 29. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima