Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Te paravojne formacije su bile suprotstavljene nama jer su činile krivična djela… Do kraja 1992. sve paravojske su bile natjerane da napuste teritoriju RS-a, a neka lica su i procesuirana”, posvjedočio je Tuševljak, koji je pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS-a.

Kao “jedinu vezu” policije i vojske RS-a sa paravojskama, koje su, kako je sugerisao, doveli pojedini političari, Tuševljak je naveo “akcije koje smo organizovali da ih pohapsimo”.

Kao primjer je naveo akciju hapšenja paravojne formacije “Žute ose” u ljeto 1992., koja je, po optužnici protiv generala Mladića, počinila teške zločine nad Muslimanima u Zvorniku.

Mladićev branilac Branko Lukić u spis je, tokom Tuševljakovog iskaza, uveo i dokument kojim je policija RS-a tražila od vojske da pruži pomoć u suzbijanju paravojske Branislava Gavrilovića zvanog Brne u Sarajevu.

Optužnica na teret generalu Mladiću, ratnom komandantu Vojske Republike Srpske (VRS), stavlja progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida.

Tuševljak, koji je prije rata radio u Sekretarijatu unutrašnjih poslova (SUP) Sarajevo, tvrdio je da je 1991. rezervni sastav policije postao “stranačka policija Stranke demokratske akcije (SDA)”, koja je u nju primala Muslimane iz Sandžaka i kriminalce.

“Tada se prvi put pojavljuju ljudi skloni kriminalu, koji su imali dosijea u policiji, i koji tada dobijaju službene legitimacije, što je bilo zabranjeno zakonom”, rekao je Tuševljak.

SDA je, po Tuševljaku, osnovala i Zelene beretke i Patriotsku ligu, zajedno sa bivšim oficirima Jugoslovenske narodne armije (JNA) i nekim zvaničnicima MUP-a BiH. To ministarstvo, kazao je svjedok, tolerisalo je šverc oružja u Sarajevo bar u dva slučaja, kada su prvo zaustavljeni, a zatim propušteni u grad kombi sa “400 snajperskih pušaka” i “šleper municije”.

Podjela MUP-a BiH 4. aprila 1992. godine, podvukao je Tuševljak, bila je posljedica ubistva srpskog svata na Baščaršiji i postavljanja barikada na gradskim ulicama. Svjedok je naznačio da su SDA i muslimanska strana tada “počeli nastupati bez rukavica”.

Do podjele MUP-a je došlo tako što su srpski kadrovi napustili MUP i otišli, po dogovoru, u školski centar na Vracama… Parapolicijske snage bošnjačke nacionalnosti, kako je rekao Tuševljak, prethodno su 3. aprila zauzele neke policijske stanice u Sarajevu. Srpski policajci koji su došli u MUP bili su razoružani, oduzete su im uniforme i “bukvalno u papučama su napustili Sarajevo”.

“Ja i moje kolege nismo ni na koji način učestvovali u stvaranju srpskog MUP-a, ali su nam u MUP-u BiH bila zatvorena vrata”, tvrdio je Tuševljak, sugerišući da je zatim iz političkih razloga formiran MUP RS-a, iako nije bio operativan.

Mladićeva Odbrana će svoj dokazni postupak nastaviti u ponedjeljak, 13. jula.

Mladić je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu