Srijeda, 17 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zdenko Andabak, Muamir Jašarević i Sead Velagić optuženi su za nezakonito hapšenje civila srpske nacionalnosti i njihovo zatočenje u nečovječnim uslovima te za ubistva 16 osoba.

Prema nepotvrđenoj optužnici, Andabak je bio zapovjednik Vojne policije HVO-a, dok su Jašarević i Velagić bivši pripadnici Vojne policije HVO-a iz Livna.

“Zločini za koje se terete Andabak, Jašarević i Velagić počinjeni su nad više od 300 žrtava srpske nacionalnosti s područja Livna, koje su bile nezakonito zatočene u školi ‘Ivan Goran Kovačić’, gdje su držane pod kontrolom Vojne policije HVO-a. Zatočenici su višestruko zlostavljani, mučeni, a usljed zlostavljanja su podlegle tri žrtve, dok je 13 civila odvedeno iz logora i ubijeno”, navodi se iz Državnog tužilaštva.

Optužnica će biti proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Andabaku se u Sudu BiH sudi za ratni zločin počinjen nad Bošnjacima na području Livna.

Najčitanije
Saznajte više
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Jasminka Knežević: U petak presuda suspendovanoj tužiteljici
Presuda suspendovanoj tužiteljici sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Jasminki Knežević za odavanje službene tajne biće objavljena u petak, 19. juna, pred Posebnim odjeljenjem Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine.
U Beogradu potvrđena oslobađajuća presuda Milenku Živanoviću
Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je prvostepenu presudu kojom je nekadašnji komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Milenko Živanović oslobođen optužbi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva 1992. i 1995. na području Srebrenice.
Juro Čalušić oslobođen za zločine u Odžaku