Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Major Milenko Jevđević posvjedočio je da je Mladić na dan pada Srebrenice, kasno uveče, održao sastanak sa podređenim oficirima u Bratuncu, kada je “iznio zamisao da već 12. jula jedinice Drinskog korpusa VRS-a pređu na Žepu”.

Jevđević je rekao da je Vinko Pandurević, komandant Zvorničke brigade VRS-a, tada upozorio Mladića da ne premješta glavninu snaga dok se ne raščisti situacija sa 28. divizijom Armije BiH (ABiH), koja je pokušavala da se silom probije iz Srebrenice ka Tuzli i Žepi.

Pandurević se, opisao je svjedok, “bojao za Zvornik i svoju brigadu”.

Mladić je, međutim, prema Jevđeviću, odbacio Pandurovićevo upozorenje, kazavši: “Ne, ne, sutra svi na Žepu.”

Samom Jevđeviću, kako je rekao, Mladić je naredio da u okolini Žepe uspostavi centar veze.

Prema svjedoku, Pandureviću je već 14. jula 1995. godine bilo naređeno da se iz Žepe vrati u okolinu Zvornika, “zbog velikih problema” koje je VRS imala s muslimanskim snagama u proboju.

Jevđević je kazao da je od cijele Zvorničke brigade na tom području prethodno ostao “samo vod” da se “suprotstavi cijeloj diviziji” ABiH, za koju je precizirao da je imala “između 12.000 i 15.000 boraca”.

U unakrsnom ispitivanju tužiteljka Margaret Hassan tvrdila je, pozivajući se na dokumente VRS-a, da sastanak s Mladićem u Bratuncu nije bio održan 11. već 12. jula 1995. godine.

Jevđević je ostao pri svom iskazu. “Apsolutno sam siguran da je taj sastanak održan 11. jula u 22 časa”, dodao je on.

Prema optužnici, Mladić je, kao komandant VRS-a, optužen za genocid u Srebrenici počinjen u danima nakon što je vojska 11. jula 1995. zauzela tu enklavu u istočnoj Bosni, kao i za progon civilnog stanovništva Srebrenice i Žepe.

Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Haški tribunal je prošlog mjeseca osudio Vinka Pandurevića na 13 godina zbog zločina počinjenih u julu 1995. na području Srebrenice.

Suđenje se nastavlja u ponedjeljak, 23. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a