Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Vladimir Simović zatražio je produženje mjera zabrane nakon potvrđivanja optuženice 7. novembra.
“Tužilaštvo smatra da postoji realna opasnost od bjekstva. Bijeljina je u neposrednoj blizini granice sa Srbijom, i postoji realna opasnost da pobjegne u Srbiju i izbjegene krivični postupak”, kazao je Simović.
On je predložio da se Saviću produže mjere zabrane koje su mu ranije određene – zabrana putovanja i korištenje lične karte za prelazak granice, te obaveza da se dva puta sedmično javlja Centru javne bezbjednosti (CJB) u Bijeljini.
 
Tužilaštvo BiH tereti Savića da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), u junu 1993. godine silovao žensku osobu bošnjačke nacionalnosti.
Prema optužnici, Savić je po ovu osobu dolazio i uz prijetnju oružjem je odvodio, nakon čega ju je silovao i seksualno zlostavljao. 
Zbog straha za svoj i djetetov život, žrtva se nije mogla opirati, navodi se u optužnici.
Braniteljica Nada Mandić rekla je da se optuženi u cijelosti pridržavao mjera zabrane, što mu je i obaveza.
“Odbrana i optuženi se ne protive mjerama zabrane kako je to tužilac naveo”, kazala je Mandić.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsila je Savića krajem septembra, a pušten je nakon saslušanja u Tužilaštvu BiH.
Najčitanije
Saznajte više
Posebni odjel za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala treba preuzeti više od 400 predmeta
Posebni odjeli za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal u Federaciji započeli su s radom, ali još uvijek nisu zaposleni svi predviđeni sistematizacijom, niti je kupljena oprema za rad, zbog čega će se konkretni rezultati dodatno čekati.
Podnesena krivična prijava protiv pripadnika SIPA-e koji su pokušali privesti Dodika
Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske je Policijska uprava (PU) Novo Sarajevo podnijela krivičnu prijavu protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji su prije nekoliko dana, po ranijem nalogu Suda i Tužilaštva BiH, pokušali privesti predsjednika RS-a Milorada Dodika, potvrđeno je za Detektor.
Ponovni pad BiH na Svjetskom indeksu slobode medija