Nedjelja, 1 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iako je iznošenje završnih riječi na suđenju Karadžiću zakazano za kraj septembra, Odbrana je zatražila ponovno otvaranje dokaznog postupka kako bi u sudski spis mogla uložiti materijalni dokaz Američke vojske iz februara 1993. godine.

Kako je navedeno u Karadžićevom podnesku, u ovom dokumentu Američke vojske stoji da su “muslimani odgovorni za sva stradanja pripadnika UNPROFOR-a”.

“Dokaz je relevantan za Odbranu jer pokazuje da su bosanski muslimani odgovorni za incidente snajperskih napada i granatiranja koji su opisani u optužnici. Ovaj dokument se uklapa u strategiju Odbrane jer pruža dokaze nezavisne treće strane, a koji samo potvrđuje navode svjedoka”, istaknuo je Karadžić i dodao da uvođenje ovog dokaza ne bi dovelo do zastoja ili odugovlačenja suđenja.

Haško tužilaštvo tereti Karadžića, bivšeg predsjednika RS-a i vrhovnog komandanta njenih oružanih snaga, za terorisanje građana Sarajeva dugotrajnom kampanjom snajperskih i artiljerijskih napada.

Njemu se sudi i za genocid počinjen 1992. u Srebrenici i još sedam općina, progon Bošnjaka i Hrvata, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Dokazni postupak je završen ove godine, a iznošenje završnih riječi je zakazano za kraj septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Fotografija sa video nadzora pokazuje napad na auto Mirsada Husejinovića. Foto: Privatna arhiva
Imam iz Bratunca prijavio uznemiravanje i napad na auto
Imam i vjeroučitelj iz Bratunca Mirsad Husejinović iz Bratunca prijavio je napad za koji je ocijenio da je motivisan nacionalnom mržnjom.
Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Zenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počet će suđenje Nesibu Taliću, Jusufu Karaliću, Našidu Delaliću i Sabahudinu Sarajliću, optuženima za ratni zločin nad civilima u Muzičkoj školi u Zenici.
BiH meta kineskih hakera, objavio Google
Godišnjica izvođenja i ubistva putnika iz voza u Štrpcima