Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Kovačević, tadašnji komandant jedne od četa Bratunačke brigade VRS-a, ostao je na kraju unakrsnog ispitivanja pri iskazu da dan poslije pada Srebrenice, nije vidio nikakvo zlostavljanje muslimanskih civila, niti odvajanje muškaraca od žena i djece u Potočarima.

Ponovio je da je 12. jula 1995. u Potočarima na kratko sreo generala Mladića, koji mu je dao instrukciju da sa jedinicom produži izvan sela.

Kako je kazao, od Mladića su tada potčinjeni “bježali kao đavo od krsta”, pa se tako i njegova četa potom povukla iza jedne zgrade, a zatim i u šumu.

Prema optužnici, pojedinačna ubistva srebreničkih Muslimana počela su već 12. jula 1995. u Potočarima, a masovna su bila počinjena na više lokacija u opštini Zvornik do 16. jula 1995.

Haaški proces generalu Mladiću biće nastavljen 25. avgusta, kada će odbrana pred sudije izvesti svog sljedećeg svjedoka.

U Mladićevu odbranu, do sada je iskaz dao 31 svedok od 300 koliko ih je najavljeno.

Na kraju današnjeg zasedanja, predsedavajući sudija Alfons Orie upozorio je odbranu da je dobar dio svejdočenja bio “problematične relevantnosti” i “dokazne vrijednosti” u odnosu na optužnicu.

Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Najčitanije
Saznajte više
Lučić i ostali: Zahtjevi za vanredni servis vozila dostavljani retroaktivno
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je uočila da su mimo propisanih pravila izdavani nalozi za plaćanje s potpisom ministra za servisiranje vozila.
Udruženja nezadovoljna što nije raspravljano o uvrštavanju rodno zasnovanog nasilja u Krivični zakon
Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nije usvojio dnevni red sjednice na kojoj se trebalo glasati i o izmjenama i dopunama koje po prvi put predviđaju uvrštavanje u Krivični zakon Federacije rodno zasnovanog ubistva ženske osobe, što je kod udruženja izazvalo nezadovoljstvo.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom