Petak, 13 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je saopćeno iz Suda, pritvor mu je određen zbog mogućnosti bjekstva i uticaja na svjedoke ili sučesnike.

Čoloman, koji je uhapšen 25. juna, osumnjičen je da je, kao pripadnik Diverzantskog voda Sedme muslimanske brigade Armije BiH (ABiH), učestvovao u zločinima nad civilima hrvatske nacionalnosti u Vitezu.

Tužilaštvo smatra da je on, zajedno s još jednim pripadnikom ABiH, 24. aprila 1993. u mjestu Počulica ispalio više rafala kroz zatvorena vrata Društvenog doma, u kojem su bili smješteni zatočeni civili hrvatske nacionalnosti, i tako tri osobe usmrtio a devet ranio.

Nakon hapšenja, Tužilaštvo BiH je zatražilo da se Čolomanu odredi pritvor zbog zbog bojazni od bejkstva i uticaja na svjedoke, čemu se Odbrana usprotivila, predlažući da se osumnjičenom odrede mjere zabrane.

Najčitanije
Saznajte više
Milanko Kajganić, glavni tužilac Državnog tužilaštva tokom predstavljanja izvještaja za 2025. godinu. Foto: Detektor
Premještanje tužilaca zbog efikasnije borbe protiv organizovanog kriminala?
Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine, tokom predstavljanja izvještaja o radu za 2025. rekao je da je prerasporedio dvoje tužilaca u Odsjek za organizovani kriminal kako bi radili na predmetima koji će biti prioritet u ovoj godini.
GRAS nabavlja dijelove za tramvaje koje je povukao iz upotrebe nakon nesreće
Javna kompanija za upravljanje gradskim saobraćajem u Sarajevu raspisala je dva tendera za nabavku kočnica i drugih dijelova za stare češke tramvaje koji su privremeno povučeni iz upotrebe poslije nesreće u kojoj je ovakav tramvaj usmrtio jednu a povrijedio četiri osobe. GRAS ovaj put nakon pisanja Detektora traži ranije iskustvo firmi.
Vasvija Vidović osuđena na pola godine zatvora za sprečavanje dokazivanja