Srijeda, 30 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Suđenje je nastavljeno iskazom svjedoka Miloša Škrbe, kojim je Mladićeva Odbrana pobijala optužbu da je Vojska Republike Srpske (VRS) nasumično artiljerijom i snajperima napadala civile u Sarajevu.

Škrba, koji je tada bio komandant jedne od četa VRS-a na obroncima oko Sarajeva, tvrdio je da njegova jedinica uopšte nije imala tešku artiljeriju. On je izjavio da nikada nije ni dobio ni dao naređenje da se puca po civilima u Sarajevu.

Navod optužnice da je VRS odgovorna za eksploziju ispred tržnice Markale, u kojoj su 28. avgusta 1995. stradale 44 osobe, a ranjeno njih 75, opovrgavao je tvrdeći da u selu Studenkovići – odakle je, po istrazi, granata mogla doletjeti – njegova četa nije imala minobacače od 120 milimetara.

Škrba je odbacio i optužbu da je sa položaja njegove jedinice ispaljen snajperski metak koji je 19. decembra 1992. ranio trogodišnju Anisu Pitu dok se igrala ispred kuće u sarajevskom naselju Širokača.

Po svjedoku, njegova četa nije imala snajperske puške ni obučene snajperiste, i kuća porodice Pita nije bila vidljiva s njenih položaja.

Dok ga je ispitivao Mladićev branilac Miodrag Stojanović, Škrba je tvrdio i da je četa pod njegovom komandom propuštala ka Sarajevu sve humanitarne konvoje. 

“Nismo ih ni kontrolisali, to je na punktu radila Vojna policija… Svi konvoji su nesmetano prolazili”, kazao je Škrba.

Tužilac Milbert Shin je tokom unakrsnog ispitivanja, citirajući dokumente srpske vojske, dokazivao da su minobacači VRS-s bili raspoređeni na položajima sa kojih su se mogle ciljati Markale, na šta svjedok nije davao konkretne odgovore.

Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida i uzimanje “plavih šljemova” Ujedinjenih nacija (UN) za taoce.

Sljedećeg svjedoka Mladićeva Odbrana će pred sudije izvesti sutra, 24. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Majke Srebrenice traže dozvolu za obilježavanje masovnih grobnica u Zelenom Jadru
Majke Srebrenice podnijele su zahtjev Opštini Srebrenica za izgradnju spomen-obilježja na pet lokacija masovnih grobnica u Zelenom Jadru, tražeći pravo na sjećanje i istinu o genocidu počinjenom u julu 1995. godine, dok istovremeno upozoravaju da bez priznanja zločina nema zajedničke budućnosti.
Centar za sigurni internet. Foto: Detektor
Dan sigurnijeg interneta: Online prostor još uvijek bez sistemskog rješenja
Centar za sigurni internet prepoznao je važnost digitalnog opismenjavanja djece, te kroz svoje radionice organizuje i takmičenja na Dan sigurnog interneta kako bi se skrenula pažnja na sve veće izazove i opasnosti s kojima se djeca i mladi susreću u online prostoru.